metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Pátek, 28. února 2020. Svátek má Lumír.

Plha se hlásí! Reportáž z vesnice, která se nikdy v legendárním filmu fyzicky neobjevila

2. listopadu 2019  12:54 Pavel Hrabica Metro.cz
„Chčije a chčije!“ pronese muž stojící ve dveřích kancelářské budovy družstva a současně družstevní jídelny. Je poledne, nebe je zatažené. Je mi víc než jasné, že jsem na správném místě. Svěrákovsko-smoljakovská věta sice pochází z jiného jejich filmu o českém chalupaření, ale i Kojčice nesou nesmazatelnou stopu autorské dvojice. Pochází odtud totiž filmová postava Plhy, skladníka ze šroubárny, který v komedii „Marečku, podejte mi pero“ proslul několika nezapomenutelnými výroky. Hlavně o tom, že jeho rodiče pocházejí z „Kojčic u Pejřimova“ a že jezdit do Prahy na třídní schůzky není pro stařičké důchodce levná záležitost…

Hned naproti kojčické družstevní vývařovně nemůžete přehlédnout restauraci. Jmenuje se, jak jinak, U Plhů. Název ale nese posledních sedm osm let, na štít si jméno filmové postavy dal současný provozovatel pohostinství až nedávno, zatímco film vznikl už v roce 1976. „Objekt se otvíral až někdy kolem roku 1989 nebo 1990. Dost se nám tam střídají nájemci, to víte, malá vesnice, lidi do hospody moc nechodí,“ říká na adresu restaurace Pavel Svárovský, starosta Kojčic a předseda družstva v jedné osobě.

Sláva obce ale prý není tak velká jako v případě nedalekého Humpolce, kam je to coby kamenem dohodil a kde má své domovské místo slavný Hliník. „Občas vidím, že se někdo fotí u cedule na kraji vesnice, jinak nám sem autobusy turistů nezajíždějí,“ podotýká starosta. Humpolec se prý taky víc stará o to, aby byl slavnější než Kojčice, dodává starosta se smíchem. Třeba dotáhnout sem někoho z autorské dvojice Smoljak – Svěrák se kojčičtí prý nikdy nesnažili. Co ale nevelkou vesnici těší, na rozdíl od jiných obcí počet jejích obyvatel neklesá, spíš naopak. Přispívá k tomu velký počet firem jak v Pelhřimově, tak v Humpolci i Jihlavě, blízkost dálnice, takže tu přibývají rodinné domy.

Jen tak na okraj – Humpolec se také ve filmu o večerním studiu dospělých neobjevil, ale jeho název díky Zdeňku Srstkovi zaznívá v komedii několikrát.

Kojčice? Ony fakt existují?
Někdy překvapí zjištění, že Kojčice nejsou smyšlená vesnice. „Byly jsme letos na dovolené na severní Moravě a pán v kempu, když jsme řekly, že jsme z Kojčic, se divil. Prý si vždycky myslel, že je to jen fiktivní jméno,“ říkají dvě dívky na návsi. Za to, že se Kojčice objevily ve filmu, vděčí obec bratřím Lipským, Oldřichu a Lubomírovi (druhý jmenovaný film režíroval). Oba pocházeli právě z Pelhřimova.

„Taky jsem se setkal s tím, že lidi považují Kojčice za filmovou fikci,“ zmiňuje se Vladimír Přech, středoškolský profesor z Prahy, který odtud pochází, ale už do Kojčic dojíždí „jen“ jako prázdninový chalupář. Při vzpomínkách na dětství prozrazuje zajímavost. Málem se totiž stal příbuzným bratrů Lipských.

„Oni sem jezdili za paní, která se pak stala mojí tetou, ale nebyl to ani jeden z Lipských. Oba budoucí slavní umělci (ještě s třetím bratrem) dojížděli z Pelhřimova do Kojčic na kolech za pohlednými sestrami Máselkovými.“ Ze známosti nakonec sešlo, ale režisér promítl jméno alespoň do filmu. Stejně jako nedaleký Humpolec.

„My jsme jenom Kojčice, ale když nám lidé píšou, tak jako adresu uvádějí Kojčice u Pelhřimova, jak to mají odposlouchané z toho filmu,“ potvrzuje proslulost komedie Luboš Mikan, který má Kojčice i na své dodávce, protože se živí jako instalatér.

Kojčice

  • 350 obyvatel, průměrný věk 36 let.
  • Německy se jmenují Kojtschitz. Původní název zněl Kožčice.
  • První zmínka o vesnici se datuje plus minus kolem roku 1375. Ještě předtím se v roce 1219 objevuje jméno Bohuchvala z Kojčic.
  • Dominantou obce je zrekonstruovaná kaple sv. Jana z Nepomuku.
  • Obec tohoto jména je jediná v republice (podobné jsou jen Koječice a Kojetín).

Lepší než flaška rumu
„Když film běží v televizi, vždycky se to pár dní v hovorech objeví,“ potvrzuje zájem místních pan starosta. I když obec nemá v podstatě nic z nějakého cestovního ruchu jako Humpolec, starosta má řadu pozitivních zkušeností. Jako nadšený vodák například letos v Sušici půjčoval loď, a když se zmínil, odkud pochází, majitel půjčovny okamžitě reagoval, že „Marečka“ miluje. A to si prý navíc ten týden loď půjčoval i někdo další z Kojčic. Pověst obce mu otevírá dveře i při úředních jednáních nebo když vyřizuje něco jako předseda družstva. „Je to rozhodně lepší, než kdybych přinesl flašku, boří to bariéry,“ vtipkuje hlava Kojčic.

Kojčice jsou dokonce jedním z bodů geocashingu. Kešku, která je v obci schovaná, najdete mimo jiné až poté, co správně určíte, kolik Hujerů přijelo na třídní schůzku… 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

Jan Charvát
vydáno 28. února 2020  11:50

Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do...  celý článek

Řešíme teď, jestli máme méně létat, ale internet je horší

Kateřina Smejkalová
vydáno 28. února 2020  8:36

V pohodlí domova či z práce nakupujeme od počítačů, aniž často přemýšlíme, co vše je za snadnou a rychlou dodávkou věcí nebo jídla. „Málokdo přemýšlí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám