metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav
Parkování (ilustrační foto) | foto: SXC

Po Praze 8 se bouří i pětka a šestka. Plánují parkovací zóny i bez souhlasu magistrátu

  9:58
Praha 8 nebude jediná. Parkovací zóny chce zavést i Praha 5 a 6. Magistrát slibuje kompromis. Bez jeho souhlasu prý ale žádné zóny vzniknout nemohou.

Čekání na parkovací zóny omrzelo po osmičce i další městské části. Radnice Prahy 6 pracuje na změně parkování téměř 10 let. Postupně zpracovala několik studií a investovala do nich kolem pěti milionů korun. "Ještě stále se snažíme o dohodu s městem. Pokud se nedohodneme, pak jsme od příštího roku připraveni na vlastní řešení - tedy parkovací karty a parkovací hodiny," potvrzuje Jan Záruba, místostarosta Prahy 6.

Magistrát chce s radnicemi jednat

Radnice šestky se totiž obává, že až se otevře tunel Blanka a prodlouží metro A do Motola, situace s parkováním se ještě zhorší. Plán na vlastní systém parkovacích zón, aby ulevili rezidentům se zaparkováním, má i Praha 5. "Obrátili jsme se na magistrát a věříme v kladné vyjádření," řekla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílova.

Magistrát se podle Evy Kubátové z tiskového odboru bude snažit najít kompromis. "V nejbližší době chystá hlavní město se všemi městskými částmi, které mají zpracované projekty, schůzky, na kterých budeme hledat dočasné řešení do doby zřízení celoměstské parkovací zóny," vysvětluje Kubátová.

Bez magistrátu to prý nepůjde

  • Zóny placeného stání platí v Praze 1, 2, 3 a 7. Jejich rozšíření je plánováno i do dalších městských částí. Magistrát rozšiřování letos na jaře zastavil a chystá novou koncepci.
  • Městské části samy o sobě žádné zóny zřídit nemohou, neboť nařízení o jejich zřízení je vždy schvalováno radou hlavního města.
  • Praha je vlastníkem většiny komunikací ve městě, bez jejího souhlasu nemá žádný plán městských částí šanci. Navíc případné dopravní značení může osadit pouze TSK, která je zřízena hlavním městem Prahou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek