metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Kolo ve městě (ilustrační foto) | foto:  Auto*Mat

Po Praze jezdí 120 tisíc cyklistů. Mohlo by jich být až 300 tisíc

  10:54
Za poslední dva roky se v Praze zdvojnásobil počet cyklistů. V ulicích jich jezdí až 120 tisíc, ukázal průzkum agentury GfK, který zpracovala pro pražský magistrát. "Výsledky průzkumu dokladují značný rozvoj cyklistické dopravy za poslední dva roky. Současně ale obsahují varovné známky zpomalování tohoto trendu," uvedl dopravní odborník Vratislav Filler se sdružení Auto*Mat.

Průzkumu se zúčastnilo 1025 lidí ve věku 15 až 69 let. Podíl cyklodopravy podle něj dosáhl dvou procent ze všech vykonaných cest. Průměrně do práce po Praze lidé najezdí denně na kole až 560 tisíc kilometrů. V zimě pak pravidelně jezdí na kole 44 tisíc Pražanů, v létě je to přes 160 tisíc lidí.

Při lepších pomínkách by na kole jezdilo až 300 tisíc Pražanů

Stovky kilometrů

  • Na území metropole je zhruba 155 kilometrů cyklostezek a více než 500 kilometrů značených cyklotras.
  • Bezpečnost cyklistů v Praze pak v ulicích zvyšují cyklopruhy, takzvané cyklopiktokoridory, cykloobousměrky nebo představená stání v křižovatkách.

Respondenti průzkumu také uvedli, že pokud by se zlepšila cyklistická infrastruktura a zvýšila bezpečnost, jezdili by na kole ještě častěji. Pokud by se podmínky zlepšily, jezdilo by na kole až 300 tisíc lidí. Kolo by používala v případě lepších podmínek skoro polovina lidí starších 15 let. "Od roku 2008 se soustavně prohlubuje kritický postoj cyklistů k infrastruktuře, ať jde o stezky či cyklopruhy. Lze si to vysvětlit jako následek sporných zkušeností s realizacemi, které mají převážně nízkou kvalitu a nejsou pro cyklisty dostatečně komfortní," uvedl Filler.

Praha byla v minulosti kritizována, že staví cyklostezky dražší než silnice. Například tříkilometrový úsek v pražských Vysočanech, kterou před třemi lety vystavěl pražský magistrát, stál asi 140 milionů korun. Přitom průměrně kilometr cyklostezky stojí v Česku asi sedm milionů korun. Vysočanská cyklostezka se ale prodražila hlavně kvůli náročným přemostěním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek