metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Papírový drak
Větší foto
Papírový drak | foto: Archiv

Počasí na draka? Nevadí! Víme, kde to v metropoli lítá

24. října 2018  9:36 Metro.cz
Podzim už je v plném proudu. Teploty klesají, vítr fouká pod kabáty. Je na čase vytáhnout draka. Jenže co když žádného nemáte? Nevadí. Dnes vám ho až na kopec donese kurýr nebo si papírovou hračku třeba jen na jeden den půjčíte.

První papíroví draci pocházejí z Číny ze 4. století před naším letopočtem, kdy měli hlavně náboženský význam a přibližovali lidi bohům. Benjamin Franklin pomocí draků prováděl pokusy s elektřinou a draci byli používáni také meteorology k předpovědím počasí.

Drakiády

 • Parádně vypadá, když je ve vzduchu draků více. Také proto se pořádají různé drakiády. V Praze se v následujících dnech konají hned dvě.
 • Ve čtvrtek se vydejte na Společné pouštění draků, které pořádá Základní škola EDUCAnet Praha (ulice Roztylská 1/1860). Akce začíná v 15.30 na kopci u školy. 
 • V pátek pořádá Drakiádu v 15.00 RouBike coffee (ulice K Modřanskému nádraží).

Dnes se papíroví draci pouštějí především pro zábavu. Je však potřeba, aby to venku foukalo. Že je ideální počasí na pouštění, však lidé často zjistí, až když jsou někde v přírodě. Jenže kde sehnat na louce draka? V tom může pomoci asistenční služba DoDo, která dokáže sehnat cokoli. Draka koupí a přiveze, kam budete potřebovat, nebo vám doveze vašeho zapomenutého z domu. Třeba i s pořádně dlouhým provázkem, pokud byste se chtěli pokusit o překonání světového rekordu v dosažené výšce pouštění draka, který je úctyhodných 4879 metrů.

S draky je také potíž, že ti kvalitnější stojí i pár stovek. A kdo vyráží chytat vítr jen jednou za rok, tak většinou nechce sahat hluboko do kapsy. Pro něj jsou ideální půjčovny.

Draky seženete například prodejně a půjčovně 22.cz. Díky poloze v blízkosti Letenské pláně a Stromovky můžete vypůjčené věci okamžitě použít. Dětské draky tu seženete za 50 korun na den. Sportovní drak vyjde na 24 hodin na 150 korun a za 300 korun si tu půjčíte kite – draka ve tvaru křídla (padáku). 

Zkuste chytat vítr na některém z těchto míst:

 • Praha 2: Riegrovy sady
 • Praha 3: Parukářka či Vítkov
 • Praha 4: Centrální park na Pankráci či Kavčí hory
 • Praha 5: Dívčí hrady nebo Prokopské údolí
 • Praha 6: Vypich, Divoká Šárka nebo Ladronka
 • Praha 7: Letná, Stromovka, a ostrov Štvanice
 • Praha 8: Čimický háj, Bohnice – pole za hřbitovem a louky v Troji
 • Praha 9: Letňany – okolí letiště. Pozor ale ať nejste blízko přistávacích drah.
 • Praha 10: Hostivařský park, bývalá skládka mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi

Sdílej a vyhraj

Až budete pouštět draka, nezapomeňte ho vyfotit! Lanko do ruky, vítr do křídel a mobil v pozoru. Snímek pak sdílejte s hashtagem #mojemetro na Instagramu. Nejlepší snímek získá odměnu 300 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy