metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Větší foto
Papírový drak | foto: Archiv

Počasí na draka? Nevadí! Víme, kde to v metropoli lítá

  9:36
Podzim už je v plném proudu. Teploty klesají, vítr fouká pod kabáty. Je na čase vytáhnout draka. Jenže co když žádného nemáte? Nevadí. Dnes vám ho až na kopec donese kurýr nebo si papírovou hračku třeba jen na jeden den půjčíte.

První papíroví draci pocházejí z Číny ze 4. století před naším letopočtem, kdy měli hlavně náboženský význam a přibližovali lidi bohům. Benjamin Franklin pomocí draků prováděl pokusy s elektřinou a draci byli používáni také meteorology k předpovědím počasí.

Drakiády

 • Parádně vypadá, když je ve vzduchu draků více. Také proto se pořádají různé drakiády. V Praze se v následujících dnech konají hned dvě.
 • Ve čtvrtek se vydejte na Společné pouštění draků, které pořádá Základní škola EDUCAnet Praha (ulice Roztylská 1/1860). Akce začíná v 15.30 na kopci u školy. 
 • V pátek pořádá Drakiádu v 15.00 RouBike coffee (ulice K Modřanskému nádraží).

Dnes se papíroví draci pouštějí především pro zábavu. Je však potřeba, aby to venku foukalo. Že je ideální počasí na pouštění, však lidé často zjistí, až když jsou někde v přírodě. Jenže kde sehnat na louce draka? V tom může pomoci asistenční služba DoDo, která dokáže sehnat cokoli. Draka koupí a přiveze, kam budete potřebovat, nebo vám doveze vašeho zapomenutého z domu. Třeba i s pořádně dlouhým provázkem, pokud byste se chtěli pokusit o překonání světového rekordu v dosažené výšce pouštění draka, který je úctyhodných 4879 metrů.

S draky je také potíž, že ti kvalitnější stojí i pár stovek. A kdo vyráží chytat vítr jen jednou za rok, tak většinou nechce sahat hluboko do kapsy. Pro něj jsou ideální půjčovny.

Draky seženete například prodejně a půjčovně 22.cz. Díky poloze v blízkosti Letenské pláně a Stromovky můžete vypůjčené věci okamžitě použít. Dětské draky tu seženete za 50 korun na den. Sportovní drak vyjde na 24 hodin na 150 korun a za 300 korun si tu půjčíte kite – draka ve tvaru křídla (padáku). 

Zkuste chytat vítr na některém z těchto míst:

 • Praha 2: Riegrovy sady
 • Praha 3: Parukářka či Vítkov
 • Praha 4: Centrální park na Pankráci či Kavčí hory
 • Praha 5: Dívčí hrady nebo Prokopské údolí
 • Praha 6: Vypich, Divoká Šárka nebo Ladronka
 • Praha 7: Letná, Stromovka, a ostrov Štvanice
 • Praha 8: Čimický háj, Bohnice – pole za hřbitovem a louky v Troji
 • Praha 9: Letňany – okolí letiště. Pozor ale ať nejste blízko přistávacích drah.
 • Praha 10: Hostivařský park, bývalá skládka mezi Uhříněvsí a Pitkovicemi

Sdílej a vyhraj

Až budete pouštět draka, nezapomeňte ho vyfotit! Lanko do ruky, vítr do křídel a mobil v pozoru. Snímek pak sdílejte s hashtagem #mojemetro na Instagramu. Nejlepší snímek získá odměnu 300 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy