metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Dům v Divadelní ulici | foto: Pavel Tůma

Policie odložila případ výbuchu v Divadelní ulici. Viník už zemřel

  12:00,  aktualizováno  13:54
Za loňský výbuch plynu v pražské Divadelní ulici nebude nikdo potrestán. Viník, stavbyvedoucí bývalého podniku Středočeské plynárny, již zemřel. Informoval o tom dnes vyšetřovatel požárů a výbuchů Petr Jirout. Škoda je odhadnutá na 275 milionů korun. Policie případ odložila.

Stavbyvedoucímu, který podle policie zemřel před delší dobou, hrozilo až osm let vězení za obecné ohrožení z nedbalosti. Podle Jirouta se v případu přihlásilo s nárokem na odškodné 50 poškozených lidí, dalších 33 firem a deset pojišťoven. Nároku se mohou případně domáhat v civilním soudním řízení. Exploze, kterou zapříčinil únik plynu, zranila loni v dubnu čtyři desítky lidí, z toho dva vážně. Poničila několik okolních domů či zaparkovaná auta.  "Odpovědnému muži, který měl v národním podniku Středočeské plynárny na starosti řízení stavby v Divadelní ulici, by dnes kvůli spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti hrozilo dva až osm let vězení," uvedl Jirout.

Při stavbě, kterou podnik zahájil v květnu roku 1977 a zkolaudována byla v roce 1980, prý viník porušil normy a stavební dokumentaci při křížení produktovodů, jež vedou plyn a elektřinu. Místo toho, aby mezi nimi zachoval předepsanou vzdálenost, nechal je položit přímo na sebe. Trubka, kterou vedl plyn, tak pod vozovkou v Divadelní ulici u křižovatky s Krocínovou působila na elektrické kabely, což po čase zapříčinilo poškození izolace a zkrat. Při zkratu vznikl elektrický oblouk, který plynové potrubí propálil. "Následkem toho došlo k úniku plynu, který se postupně hromadil v podloží. Shodou okolností se dostal do objektu Divadelní 5, kde došlo k iniciaci," popsal vyšetřovatel.

Revizní firmy neměly možnost chybu odhalit

Podle něj v tomto případě jednoznačně selhal lidský faktor. "Za většinu požárů a výbuchů v Praze mohou fatální chyby jednotlivců. Člověk buď nezná, co by měl znát, nebo si chce něco ulehčit," řekl. Doplnil, že revizní firmy, které u produktovodů prováděly pravidelné revizní kontroly, nijak nepochybily, protože porušení norem neměly před samotným únikem plynu možnost odhalit. Jirout upozornil, že v případu se přihlásilo 50 poškozených lidí, dalších 33 firem a deset pojišťoven. Protože policie prověřování výbuchu odložila, o jejich nároku na odškodnění budou rozhodovat soudy v občanskoprávním řízení.

Přestože exploze nastala 29. dubna loňského roku, policisté mohli začít s ohledáním Divadelní ulice až v druhé polovině srpna, kdy to povolil statik. Následně několik měsíců čekali na znalecký posudek z řady oborů, mimo jiné ze stavebnictví, chemie či požární ochrany.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek