metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 11 °C

Pondělí, 18. listopadu 2019. Svátek má Romana.
Potkan (ilustrační foto)
Větší foto
Potkan (ilustrační foto) | foto: Chris Barber - Wikimedia Commons

Potkany krmí i čokoládou

31. října 2019  8:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Ať to zní jakkoli morbidně, letos se v pražských kanálech opět udusilo ve vlastní krvi několik milionů hlodavců. Právě tak totiž působí hubex – jedovatá nástraha, které deratizátoři na žádost Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) umístili do stok metropole více než třináct tisíc pět set kilogramů.

„Od března do října letošního roku deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba stejné množství kilogramů nástrah. Na kritická místa jsme zamířili opakovaně. Jednalo se například o Modřany, Černý Most či Malešice. Pražská kanalizační síť je domovem několika milionů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Pravidelnou každoroční deratizací se PVK snaží udržovat počet potkanů a dalších myšovitých hlodavců na přiměřené úrovni. Podle Mrázka však bohužel mnoho hlodavců žije také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam Pražané vyhazují odpadky. K těm se pak jed, který obvykle kvůli lákavější chuti a vůni obsahuje třeba pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu či tuk, mnohdy nedostane. Pasti lze totiž podle zákona pokládat výhradně do stokové sítě, a nikoli na povrch.

„Zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ dodává Mrázek, podle něhož to žije také pod magistrálou, pod městskými parky i v okolí stanic metra.

Na jednoho Pražana připadá podle odhadů deratizátorů v hlavním městě v průměru zhruba pět potkanů. Podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka, se kterým si deník Metro povídal při loňské pokládce pastí, dokáže jeden pár těchto hlodavců ročně zplodit až sedmdesátku mláďat. Dušení vlastní krví po požití jedu Hubex podle něj způsobuje takzvaný antikoagulant, který hlodavcům zředí krev.

„Princip je takový, že potkan nemá dávicí reflex, takže se po pěti až sedmi dnech udusí svou krví. Tento fakt ale obvykle nezdůrazňujeme. Nezní to příliš atraktivně. Ze stoky je pak voda odnese do čističky odpadních vod,“ doplnil pro deník Metro Kohoutek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám