metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Středa 17. srpna 2022. Svátek má Petra

Větší foto
Potkan (ilustrační foto) | foto: Chris Barber - Wikimedia Commons

Potkany krmí i čokoládou

  8:31
Ať to zní jakkoli morbidně, letos se v pražských kanálech opět udusilo ve vlastní krvi několik milionů hlodavců. Právě tak totiž působí hubex – jedovatá nástraha, které deratizátoři na žádost Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) umístili do stok metropole více než třináct tisíc pět set kilogramů.

„Od března do října letošního roku deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba stejné množství kilogramů nástrah. Na kritická místa jsme zamířili opakovaně. Jednalo se například o Modřany, Černý Most či Malešice. Pražská kanalizační síť je domovem několika milionů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Pravidelnou každoroční deratizací se PVK snaží udržovat počet potkanů a dalších myšovitých hlodavců na přiměřené úrovni. Podle Mrázka však bohužel mnoho hlodavců žije také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam Pražané vyhazují odpadky. K těm se pak jed, který obvykle kvůli lákavější chuti a vůni obsahuje třeba pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu či tuk, mnohdy nedostane. Pasti lze totiž podle zákona pokládat výhradně do stokové sítě, a nikoli na povrch.

„Zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ dodává Mrázek, podle něhož to žije také pod magistrálou, pod městskými parky i v okolí stanic metra.

Na jednoho Pražana připadá podle odhadů deratizátorů v hlavním městě v průměru zhruba pět potkanů. Podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka, se kterým si deník Metro povídal při loňské pokládce pastí, dokáže jeden pár těchto hlodavců ročně zplodit až sedmdesátku mláďat. Dušení vlastní krví po požití jedu Hubex podle něj způsobuje takzvaný antikoagulant, který hlodavcům zředí krev.

„Princip je takový, že potkan nemá dávicí reflex, takže se po pěti až sedmi dnech udusí svou krví. Tento fakt ale obvykle nezdůrazňujeme. Nezní to příliš atraktivně. Ze stoky je pak voda odnese do čističky odpadních vod,“ doplnil pro deník Metro Kohoutek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek

Kde se schovat před horkem? Vyrazte se ochladit do zooparku nebo jeskyní

vydáno 16. srpna 2022  20:00

Léto se přehouplo do poloviny, teplé prázdninové dny lákají k vodním radovánkám. Inspirujte se tipy, kde se do sytosti ochladit, svlažit a vydovádět se.  celý článek