metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Úterý, 19. listopadu 2019. Svátek má Alžběta.
Farmářské trhy
Farmářské trhy | foto: Archetyp - Michal Vokřál

Potravinám od farmářů lidé příliš nedůvěřují. Kontroly musí zpřísnit

29. března 2012  6:00 Adam Váchal Metro.cz
Farmářské trhy zpřísní kontroly. Lidé ale prodejcům přiliš nevěří. Podívejte se, jaké jsou finty čtenářů při nakupováních na trzích.

Finty falešných farmářů

Pochází potraviny z farmy? Tady jsou zkušenosti čtenářů.

  • Známý mi vyprávěl, že vždy nakoupí v Makru nejlevnější brambory, dojede s nimi za město, kde je vyválí v bahně a pak je zase vrátí do pytlů. Na tržišti je pak prodává jako čerstvě vyorané. Zaschlé bláto prý s lidmi dělá divy. U stánku má známý téměř pořád fronty. Za odpoledne si vydělá zhruba pět tisíc korun.
  • Tuto výpomoc z obchodů prý praktikují farmáři zcela běžně, když si potřebují rozšířit nebo doplnit sortiment (pokud se zrovna nerozhodnou prodávat „domácí datle ze skleníku“ v prosinci.
  • S cedulkou bio prodáte vše.

Vyrazili jsme na farmářské trhy prodávat zboží ze supermarketu a nikdo nás nekontroloval. Čtenáře Metra naše odhalení zas tolik nešokovalo. Řada z nich má totiž s prodejci špatnou zkušenost.

Farmáři si občas zajdou nakoupit zeleninu do obchoďáku

"Pracuji v jednom obchodním řetězci a když jsou v okolí farmářské trhy tak u nás na krámě zeleninu vykoupí po ránu takzvaní farmáři," píše čtenář Martin.

Také Česká obchodní inspekce spolu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí řeší ročně případy falešných farmářů. Těm hrozí za prodej špatných potravin i milionové pokuty. "Při udělování pokut ale vždy dbáme na finanční situaci dané osoby, milionové pokuty tak nepadají," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Farmáři zpřísní kontroly

Samotní provozovatelé slibují, že kontroly ještě zpřísní. "Připravujeme na jaro certifikát, který nakupujícím zaručí, že jde o kvalitní zboží," informuje Jiří Sedláček, předseda společnosti Archetyp, která organizuje trhy na několika místech metropole.

Návštěvníci trhů pak často sází na různé fígle, jak původ zboží ověřit.

Finty čtenářů

Napsali jste nám, jak poznat, že zboží pochází z farmy.

  • Mám vlastní recept. Koukám se farmářům na ruce. Zemědělská práce by na nich měla být vidět.
  • Každý přece ví, že i když budu pěstovat zeleninu ve skleníku, tak první kedlubny budou nejdříve v květnu a pórek až v červenci.
  • Nevědomky jsem  v originálním dřevěném stánku koupil víno z Evropské unie, a to od českého vinařství. Na stánku byl obrovský nápis České vinařství. Ale doma pak koukám na malou etiketu vzadu, která dokázala opak. Moje chyba, bylo to nejlevnější víno z nabídky. Možná že ta nejdražší jsou opravdu česká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám