metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan
Farmářské trhy | foto: Archetyp - Michal Vokřál

Potravinám od farmářů lidé příliš nedůvěřují. Kontroly musí zpřísnit

  6:00
Farmářské trhy zpřísní kontroly. Lidé ale prodejcům přiliš nevěří. Podívejte se, jaké jsou finty čtenářů při nakupováních na trzích.

Finty falešných farmářů

Pochází potraviny z farmy? Tady jsou zkušenosti čtenářů.

  • Známý mi vyprávěl, že vždy nakoupí v Makru nejlevnější brambory, dojede s nimi za město, kde je vyválí v bahně a pak je zase vrátí do pytlů. Na tržišti je pak prodává jako čerstvě vyorané. Zaschlé bláto prý s lidmi dělá divy. U stánku má známý téměř pořád fronty. Za odpoledne si vydělá zhruba pět tisíc korun.
  • Tuto výpomoc z obchodů prý praktikují farmáři zcela běžně, když si potřebují rozšířit nebo doplnit sortiment (pokud se zrovna nerozhodnou prodávat „domácí datle ze skleníku“ v prosinci.
  • S cedulkou bio prodáte vše.

Vyrazili jsme na farmářské trhy prodávat zboží ze supermarketu a nikdo nás nekontroloval. Čtenáře Metra naše odhalení zas tolik nešokovalo. Řada z nich má totiž s prodejci špatnou zkušenost.

Farmáři si občas zajdou nakoupit zeleninu do obchoďáku

"Pracuji v jednom obchodním řetězci a když jsou v okolí farmářské trhy tak u nás na krámě zeleninu vykoupí po ránu takzvaní farmáři," píše čtenář Martin.

Také Česká obchodní inspekce spolu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí řeší ročně případy falešných farmářů. Těm hrozí za prodej špatných potravin i milionové pokuty. "Při udělování pokut ale vždy dbáme na finanční situaci dané osoby, milionové pokuty tak nepadají," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Farmáři zpřísní kontroly

Samotní provozovatelé slibují, že kontroly ještě zpřísní. "Připravujeme na jaro certifikát, který nakupujícím zaručí, že jde o kvalitní zboží," informuje Jiří Sedláček, předseda společnosti Archetyp, která organizuje trhy na několika místech metropole.

Návštěvníci trhů pak často sází na různé fígle, jak původ zboží ověřit.

Finty čtenářů

Napsali jste nám, jak poznat, že zboží pochází z farmy.

  • Mám vlastní recept. Koukám se farmářům na ruce. Zemědělská práce by na nich měla být vidět.
  • Každý přece ví, že i když budu pěstovat zeleninu ve skleníku, tak první kedlubny budou nejdříve v květnu a pórek až v červenci.
  • Nevědomky jsem  v originálním dřevěném stánku koupil víno z Evropské unie, a to od českého vinařství. Na stánku byl obrovský nápis České vinařství. Ale doma pak koukám na malou etiketu vzadu, která dokázala opak. Moje chyba, bylo to nejlevnější víno z nabídky. Možná že ta nejdražší jsou opravdu česká.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek