metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Základní školy v Praze
Základní školy v Praze | foto: Profimedia.cz

Praha 1: Odklad pro dítě žádá asi třináct procent rodičů, říká ředitel základní školy Tomáš Ledvinka

20. února 2015  5:29 Filip Jaroševský Metro.cz
„Způsob práce s dětmi v přípravné třídě je výrazně odlišný od první třídy. Jde hlavně o získání pracovních a sebeobslužných návyků. Díky možnosti individuálního přístupu je práce efektivnější,“ říká Tomáš Ledvinka, ředitel Malostranské základní školy. Na webu Metro.cz najdete ode dneška každý den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 1 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Tomáš Ledvinka, ředitel Malostranské základní školy

Tomáš Ledvinka, ředitel Malostranské základní školy

Zápis do prvního ročníku provádíme každoročně formou hry na několika stanovištích, která předškoláček s rodičem obejde. Paní učitelky za pomoci drobných herních úkolů s kostkami, obrázky, barvami nebo tvary zjistí úroveň jeho dovedností a školní připravenosti. Děti získávají obrázková razítka a na závěr malý dárek. Zájemců máme už několikátým rokem nadbytek, ale pouze mírný. Naše spádová oblast, Malá Strana, je minimálně osídlena, tudíž velká část dětí se k nám hlásí z okolních čtvrtí. Otevřeme dvě první třídy a místo se nedostane asi na 20 dětí z jiných částí Prahy.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

O odklad žádá asi 13 % rodičů. Většina z nich požádala o zařazení do přípravné třídy, kterou budeme také otevírat.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Žádné výraznější rozdíly nevnímáme. Přetrvává větší množství dětí s logopedickými vadami nebo se špatným úchopem tužky. V posledních letech přichází hodně cizinců nebo dětí z bilingvních rodin, ale s tím už máme zkušenosti.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Žádné vážnější problémy s městskou částí neřešíme. V posledních čtyřech letech nám pouze citelněji chyběla finanční podpora na psychologickou a speciálně-pedagogickou péči, na kterou jsme dříve byli zvyklí. Tento deficit se naštěstí podařilo překlenout díky evropskému projektu. Po posledních jednáních se zřizovatelem věřím, že prostředky na psychologa a speciálního pedagoga získáme. Stížnosti rodičů dostáváme jen výjimečně a vždy se je snažíme řešit ke vzájemné spokojenosti a hlavně ku prospěchu dětí.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

To nám nečiní problém. Když je zápis dobře zorganizován, pak 20 – 30 minut stačí.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Myslím, že se mýlíte. My jsme přípravnou třídu otevřeli vloni na vlastní žádost. A způsob práce s dětmi je tam výrazně odlišný od první třídy. Jde hlavně o získání pracovních a sebeobslužných návyků, přivyknutí si na pobyt ve školním kolektivu, nácvik grafomotorických dovedností a intenzivní logopedickou nápravu, stejně jako intenzivní výuku češtiny u dětí, které ji nemají, jako mateřský jazyk - zejména rozšíření slovní zásoby, porozumění pokynům a komunikační dovednosti. To vše se samozřejmě dělá i v rámci předškolní výchovy v mateřských školách, ale v přípravné třídě je 8 až 15 dětí a díky možnosti individuálního přístupu je práce efektivnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám