metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Základní školy v Praze | foto: Profimedia.cz

Praha 1: Odklad pro dítě žádá asi třináct procent rodičů, říká ředitel základní školy Tomáš Ledvinka

  5:29
„Způsob práce s dětmi v přípravné třídě je výrazně odlišný od první třídy. Jde hlavně o získání pracovních a sebeobslužných návyků. Díky možnosti individuálního přístupu je práce efektivnější,“ říká Tomáš Ledvinka, ředitel Malostranské základní školy. Na webu Metro.cz najdete ode dneška každý den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 1 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Tomáš Ledvinka, ředitel Malostranské základní školy

Tomáš Ledvinka, ředitel Malostranské základní školy

Zápis do prvního ročníku provádíme každoročně formou hry na několika stanovištích, která předškoláček s rodičem obejde. Paní učitelky za pomoci drobných herních úkolů s kostkami, obrázky, barvami nebo tvary zjistí úroveň jeho dovedností a školní připravenosti. Děti získávají obrázková razítka a na závěr malý dárek. Zájemců máme už několikátým rokem nadbytek, ale pouze mírný. Naše spádová oblast, Malá Strana, je minimálně osídlena, tudíž velká část dětí se k nám hlásí z okolních čtvrtí. Otevřeme dvě první třídy a místo se nedostane asi na 20 dětí z jiných částí Prahy.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

O odklad žádá asi 13 % rodičů. Většina z nich požádala o zařazení do přípravné třídy, kterou budeme také otevírat.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Žádné výraznější rozdíly nevnímáme. Přetrvává větší množství dětí s logopedickými vadami nebo se špatným úchopem tužky. V posledních letech přichází hodně cizinců nebo dětí z bilingvních rodin, ale s tím už máme zkušenosti.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Žádné vážnější problémy s městskou částí neřešíme. V posledních čtyřech letech nám pouze citelněji chyběla finanční podpora na psychologickou a speciálně-pedagogickou péči, na kterou jsme dříve byli zvyklí. Tento deficit se naštěstí podařilo překlenout díky evropskému projektu. Po posledních jednáních se zřizovatelem věřím, že prostředky na psychologa a speciálního pedagoga získáme. Stížnosti rodičů dostáváme jen výjimečně a vždy se je snažíme řešit ke vzájemné spokojenosti a hlavně ku prospěchu dětí.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

To nám nečiní problém. Když je zápis dobře zorganizován, pak 20 – 30 minut stačí.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Myslím, že se mýlíte. My jsme přípravnou třídu otevřeli vloni na vlastní žádost. A způsob práce s dětmi je tam výrazně odlišný od první třídy. Jde hlavně o získání pracovních a sebeobslužných návyků, přivyknutí si na pobyt ve školním kolektivu, nácvik grafomotorických dovedností a intenzivní logopedickou nápravu, stejně jako intenzivní výuku češtiny u dětí, které ji nemají, jako mateřský jazyk - zejména rozšíření slovní zásoby, porozumění pokynům a komunikační dovednosti. To vše se samozřejmě dělá i v rámci předškolní výchovy v mateřských školách, ale v přípravné třídě je 8 až 15 dětí a díky možnosti individuálního přístupu je práce efektivnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy