metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Školáci s tabletem | foto: Profimedia.cz

Praha 6 byla technologickým průkopníkem. Tablety teď míří i do dalších škol

  7:00
Tablety jen pro učitele je nesmysl. Lepší je, když putují mezi žáky. Technickou vychytávku pro učení má nově také základní škola v Lysé nad Labem.

Kritici se zamýšlejí nad tím, zda je zavádění dotykových zařízení do škol nezbytné, a jestli to bude pro žáky vůbec přínosem. Proti nim ale stojí ministerstvo školství, které s rozšířením tabletů počítá. To v dubnu schválilo program, v jehož rámci mohou školy žádat o dotace z evropských fondů na technické vybavení nebo na proškolení učitelů. Už pátou referenční školou, na níž se testují různé postupy zavádění tabletů do výuky, se stala Základní škola Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.

Praha 6 šla svou cestou, tablety už mají všechny tamní školy

V první fázi projektu Vzděláváme pro budoucnost společnost Microsoft finančně podpořila čtyři referenční školy. Na každé z nich byl zaveden jiný model využití tabletů ve výuce. Podle celoročního pozorování Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) se nejvíce osvědčil koncept, kdy mají děti k dispozici tablety neustále u sebe a mohou je průběžně využívat ve výuce všech předmětů. Budoucnost má podle NÚV také hojně diskutovaný scénář BYOD – Bring Your Own Device (vytvoření infrastruktury, která umožní, aby si děti nosily do školy svá vlastní zařízení bez ohledu na platformu).

Za nejméně úspěšný pak odborníci vybrali scénář, kdy tablety dostali pouze učitelé. Je to dáno tím, že nedostatečně podporuje zavádění nových vyučovacích postupů a neumožňuje se odpoutat od klasické frontální výuky. "Tablety patří nejlepším učitelům, nikoliv nejlepším ajťákům. Pro smysluplné využití technologií ve výuce je třeba pedagogický cit a um," uvedla Daniela Růžičková z NÚV. Ovšem průkopníkem v zavádění tabletů do škol se stala Praha 6. Radnice jimi začala vybavovat všechny své školy už v loňském roce. "Tablety ve výuce již používá šest základních škol a dalších devět je již má. Používat je budou od září," sdělil deníku Metro radní pro školství Ondřej Balatka.

Kde je mají?

Vedle Prahy 6 se tablety ve výuce používají na pěti referenčních školách.

 • ZŠ Lyčkovo náměstí, Praha 8
  Tabletová učebna – tablety jsou běžnou součástí života žáků 5.B: ve škole je využívají pro zápisky, společné projekty a výukové aplikace, doma pro studium a domácí úkoly.
 • ZŠ Lupáčova, Praha 3
  Přineste si vlastní zařízení (BYOD) - posílení školní infrastruktury, díky které bude možné využívat ve škole různé typy zařízení (BYOD – Bring Your Own Device).
 • ZŠ T.G.Masaryka, Mnichovice
  Mobilní tabletová učebna – ať už mají žáci 6.A matematiku nebo 9.C angličtinu, tablety jsou jim ve škole k dispozici, aby všichni mohli používat stejný výukový obsah. 
 • ZŠ Kunratice, Praha 4
  Tablety pro učitele – učitel může na tabletu připravit zajímavou a pro děti atraktivní výuku, kterou propojí s dalšími technologiemi jako např. dotyková tabule.
 • ZŠ Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem
  Tablety v metogologii rozvoje dovedností 21. století - S využitím speciálních didaktických metod, výukového softwaru EduBase a tabletů lze ve výuce efektivně rozvíjet dovednosti 21. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek