metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Školáci s tabletem
Školáci s tabletem | foto: Profimedia.cz

Praha 6 byla technologickým průkopníkem. Tablety teď míří i do dalších škol

12. června 2014  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Tablety jen pro učitele je nesmysl. Lepší je, když putují mezi žáky. Technickou vychytávku pro učení má nově také základní škola v Lysé nad Labem.

Kritici se zamýšlejí nad tím, zda je zavádění dotykových zařízení do škol nezbytné, a jestli to bude pro žáky vůbec přínosem. Proti nim ale stojí ministerstvo školství, které s rozšířením tabletů počítá. To v dubnu schválilo program, v jehož rámci mohou školy žádat o dotace z evropských fondů na technické vybavení nebo na proškolení učitelů. Už pátou referenční školou, na níž se testují různé postupy zavádění tabletů do výuky, se stala Základní škola Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.

Praha 6 šla svou cestou, tablety už mají všechny tamní školy

V první fázi projektu Vzděláváme pro budoucnost společnost Microsoft finančně podpořila čtyři referenční školy. Na každé z nich byl zaveden jiný model využití tabletů ve výuce. Podle celoročního pozorování Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) se nejvíce osvědčil koncept, kdy mají děti k dispozici tablety neustále u sebe a mohou je průběžně využívat ve výuce všech předmětů. Budoucnost má podle NÚV také hojně diskutovaný scénář BYOD – Bring Your Own Device (vytvoření infrastruktury, která umožní, aby si děti nosily do školy svá vlastní zařízení bez ohledu na platformu).

Za nejméně úspěšný pak odborníci vybrali scénář, kdy tablety dostali pouze učitelé. Je to dáno tím, že nedostatečně podporuje zavádění nových vyučovacích postupů a neumožňuje se odpoutat od klasické frontální výuky. "Tablety patří nejlepším učitelům, nikoliv nejlepším ajťákům. Pro smysluplné využití technologií ve výuce je třeba pedagogický cit a um," uvedla Daniela Růžičková z NÚV. Ovšem průkopníkem v zavádění tabletů do škol se stala Praha 6. Radnice jimi začala vybavovat všechny své školy už v loňském roce. "Tablety ve výuce již používá šest základních škol a dalších devět je již má. Používat je budou od září," sdělil deníku Metro radní pro školství Ondřej Balatka.

Kde je mají?

Vedle Prahy 6 se tablety ve výuce používají na pěti referenčních školách.

 • ZŠ Lyčkovo náměstí, Praha 8
  Tabletová učebna – tablety jsou běžnou součástí života žáků 5.B: ve škole je využívají pro zápisky, společné projekty a výukové aplikace, doma pro studium a domácí úkoly.
 • ZŠ Lupáčova, Praha 3
  Přineste si vlastní zařízení (BYOD) - posílení školní infrastruktury, díky které bude možné využívat ve škole různé typy zařízení (BYOD – Bring Your Own Device).
 • ZŠ T.G.Masaryka, Mnichovice
  Mobilní tabletová učebna – ať už mají žáci 6.A matematiku nebo 9.C angličtinu, tablety jsou jim ve škole k dispozici, aby všichni mohli používat stejný výukový obsah. 
 • ZŠ Kunratice, Praha 4
  Tablety pro učitele – učitel může na tabletu připravit zajímavou a pro děti atraktivní výuku, kterou propojí s dalšími technologiemi jako např. dotyková tabule.
 • ZŠ Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem
  Tablety v metogologii rozvoje dovedností 21. století - S využitím speciálních didaktických metod, výukového softwaru EduBase a tabletů lze ve výuce efektivně rozvíjet dovednosti 21. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám