metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Úterý, 22. října 2019. Svátek má Sabina.
Školáci s tabletem
Školáci s tabletem | foto: Profimedia.cz

Praha 6 byla technologickým průkopníkem. Tablety teď míří i do dalších škol

12. června 2014  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Tablety jen pro učitele je nesmysl. Lepší je, když putují mezi žáky. Technickou vychytávku pro učení má nově také základní škola v Lysé nad Labem.

Kritici se zamýšlejí nad tím, zda je zavádění dotykových zařízení do škol nezbytné, a jestli to bude pro žáky vůbec přínosem. Proti nim ale stojí ministerstvo školství, které s rozšířením tabletů počítá. To v dubnu schválilo program, v jehož rámci mohou školy žádat o dotace z evropských fondů na technické vybavení nebo na proškolení učitelů. Už pátou referenční školou, na níž se testují různé postupy zavádění tabletů do výuky, se stala Základní škola Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.

Praha 6 šla svou cestou, tablety už mají všechny tamní školy

V první fázi projektu Vzděláváme pro budoucnost společnost Microsoft finančně podpořila čtyři referenční školy. Na každé z nich byl zaveden jiný model využití tabletů ve výuce. Podle celoročního pozorování Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) se nejvíce osvědčil koncept, kdy mají děti k dispozici tablety neustále u sebe a mohou je průběžně využívat ve výuce všech předmětů. Budoucnost má podle NÚV také hojně diskutovaný scénář BYOD – Bring Your Own Device (vytvoření infrastruktury, která umožní, aby si děti nosily do školy svá vlastní zařízení bez ohledu na platformu).

Za nejméně úspěšný pak odborníci vybrali scénář, kdy tablety dostali pouze učitelé. Je to dáno tím, že nedostatečně podporuje zavádění nových vyučovacích postupů a neumožňuje se odpoutat od klasické frontální výuky. "Tablety patří nejlepším učitelům, nikoliv nejlepším ajťákům. Pro smysluplné využití technologií ve výuce je třeba pedagogický cit a um," uvedla Daniela Růžičková z NÚV. Ovšem průkopníkem v zavádění tabletů do škol se stala Praha 6. Radnice jimi začala vybavovat všechny své školy už v loňském roce. "Tablety ve výuce již používá šest základních škol a dalších devět je již má. Používat je budou od září," sdělil deníku Metro radní pro školství Ondřej Balatka.

Kde je mají?

Vedle Prahy 6 se tablety ve výuce používají na pěti referenčních školách.

 • ZŠ Lyčkovo náměstí, Praha 8
  Tabletová učebna – tablety jsou běžnou součástí života žáků 5.B: ve škole je využívají pro zápisky, společné projekty a výukové aplikace, doma pro studium a domácí úkoly.
 • ZŠ Lupáčova, Praha 3
  Přineste si vlastní zařízení (BYOD) - posílení školní infrastruktury, díky které bude možné využívat ve škole různé typy zařízení (BYOD – Bring Your Own Device).
 • ZŠ T.G.Masaryka, Mnichovice
  Mobilní tabletová učebna – ať už mají žáci 6.A matematiku nebo 9.C angličtinu, tablety jsou jim ve škole k dispozici, aby všichni mohli používat stejný výukový obsah. 
 • ZŠ Kunratice, Praha 4
  Tablety pro učitele – učitel může na tabletu připravit zajímavou a pro děti atraktivní výuku, kterou propojí s dalšími technologiemi jako např. dotyková tabule.
 • ZŠ Bedřicha Hrozného, Lysá nad Labem
  Tablety v metogologii rozvoje dovedností 21. století - S využitím speciálních didaktických metod, výukového softwaru EduBase a tabletů lze ve výuce efektivně rozvíjet dovednosti 21. století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaká pravidla platí při zranění v MHD? Kolik mohou poškození dostat? Deník Metro poradí

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2019  13:39

Ať už v Praze dojde k úrazu při nehodě tramvaje, autobusu či trolejbusu, zranění mají vždy právo na odškodnění. Odpovídající finanční částku pak většinou...  celý článek

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
vydáno 21. října 2019  8:32

Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.  celý článek

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

Martin Vopěnka
vydáno 20. října 2019  14:20

Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie....  celý článek

Homo homo autostradus aneb život s dálnicí pod nosem

Miroslava Lobotková se synem pozorují ruch na autostrádě často.
vydáno 20. října 2019  5:32

Zahrádka s výhledem na svodidla. Místo zpěvu ptáků motory a šustění gum. Protihluková stěna? To je živý plot. Jak se žije lidem u dálnice?   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám