metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel
Domy z projektu Botanica Vidoule | foto: Jan Laurýn

Praha prodávala pozemky za třetinu ceny. Obviněn je Jančík a dalších 21 lidí

  12:00,  aktualizováno  14:10
Dvaadvacet členů vedení někdejší městské akciové společnosti TCP Vidoule je podezřelých z toho, že dopustili, aby firma prodávala městské pozemky na Vidouli a ve Stodůlkách za třetinu běžné ceny. "Způsobili tak škodu v řádu stovek milionů," řekl dnes primátor Tomáš Hudeček. Trestní oznámení míří především proti dvěma členům představenstva, proti bývalému starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi a proti Zdeňku Kovaříkovi, jejichž podpisy jsou pod většinou údajně nevýhodných smluv. Mohli se dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík, současný starosta třinácté městské části David Vodrážka a dalších dvacet lidí je obviněno. Podle současného vedení města dopouštěli, aby se prodávaly městské pozemky v okolí Vidoule na Praze 5 pod cenou. "Tímto způsobem byla způsobena škoda odhadovaná na 346 milionů korun," řekl advokát města Jan Žák.

Audit ukázal pochybení

Akciová společnost TCP Vidoule, která se před dvěma lety přejmenovala na Rozvojové projekty Praha, v minulosti vznikla kvůli projektu rezidenční čtvrti Botanica Vidoule v Praze 5. Praha prostřednictvím firmy vložila do projektu městské pozemky v hodnotě 440 milionů korun. Vedení Rozvojových projektů Praha si kvůli tomu nechalo loni na podzim zpracovat hloubkový forenzní audit. Nyní podalo trestní oznámení na někdejší členy představenstva a dozorčí rady.

Pozemky byly podle Hudečka v průběhu let 2000 až 2010 prodávány jako stavební pozemky za zlomek tržní ceny, a to především společnosti Skanska, která na nich postavila bytový projekt. "Není mojí rolí zjišťovat, zda škoda byla způsobena vlastní realizací dobře míněného projektu, nebo zda společnost byla už s tímto nekalým cílem založena," uvedl primátor. Praha podle advokáta Jana Žáka vyzvala bývalé vedení firmy k úhradě škody, avšak bez odezvy.

Kdo je podezřelý

Seznam osob uvedených v trestním oznámení jako podezřelé:

Zdeněk Kovařík, Miroslav Škaloud, Bohumil Mach, Slavoj Vrbický, Jan Gregor, Miloš Máša, Milan Jančík, František Hoffman, Jan Choděra, Karel Matouš, Ondřej Pecha, Jaroslav Kafka, Vladislav Mareček, Martina Šandová, Petr Holík, Vladimír Říha, Zdeněk Trojan, David Vodrážka, Michaela Kozlová, Vítězslav Jaroš, Viktor Pázler,  Tomáš Chvála.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek