metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Odpad se v Praze válí i mimo kontejnery. | foto: Jan Marek

Praha stále nevyřešila svoz odpadu, nejspíš to bude muset dělat sama

  15:10
Hlavní město uvažuje o tom, že by založilo vlastní společnost, která by převzala svoz odpadu od současného dodavatele - společnosti Pražské služby.

Praha před rokem zrušila tendr na svoz komunálního odpadu a dosud nevyhlásila nový. Dřívější smlouvu s Pražskými službami kvůli tomu už dvakrát prodloužila. Další prodloužení by zřejmě nebylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, a Praze by tak mohlo hrozit, že odpadky od ledna nebude mít kdo svážet.

Analýza, kterou si nechal zpracovat předseda hospodářského výboru Jan Vašíček, městu doporučuje řešit současnou svízelnou situaci odkupem divize svozu odpadu od Pražských služeb nebo získáním stoprocentního podílu v Pražských službách.

Pražské služby se nedaří odkoupit

Praha vlastní ve společnosti Pražské služby zhruba 77 procent akcií, dalších asi 16 procent je v držení společnosti Soranus Limited, jejímž vlastníkem je skupina Natland. Zbytek mají minoritní akcionáři. Hlavní město dlouhodobě usiluje o odkup menšinového podílu, s Natlandem se ale dosud nedohodlo.

V úvahu tak připadá spíše založení vlastní společnosti a odkoupení svozu od Pražských služeb. Záměrem se bude ve čtvrtek zabývat zastupitelský výbor pro hospodářskou politiku. "Do budoucna počítáme s tím, že nově založená společnost by si nechala pouze logistické centrum a pohotovostní jednotku strojů. Na všechny svozové trasy budou vypsány minitendry, které v konečném důsledku významně sníží dnešní cenu," uvedl Vašíček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy