metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Praha vypíše dvě zakázky za 900 milionů korun na parkovací zóny

  16:19
Praha vypíše do konce července dvě zakázky za zhruba 900 milionů korun na zřízení nových parkovacích zón. V tendrech město hledá provozovatele a dodavatele informačních technologií. Vypíše je prostřednictvím Technické správy komunikací. Vypsání tendru dnes schválili pražští radní.

Zkušební provoz nového systému by měl podle představy města začít letos v září. Zóny nyní platí v Praze 1, 2, 3, 7 a 16, jejich systém se zatím měnit nebude. „Obě zakázky chceme vzhledem k jejich významu vypsat co nejdříve. Kompletní zadávací dokumentace je připravena a my budeme usilovat o její zveřejnění nejpozději do konce července,“ uvedl šéf TSK Ladislav Pivec. Vítězové tendru by mohli být známi v září.

Začne se v Praze 5 a 6

Předpokládaná cena zakázky je zhruba 893,3 milionů korun a s vítězi uzavře Praha smlouvy na pět let. Informační systém bude Prahu stát maximálně 45 milionů, správce se bude o zóny starat nanejvýš za 830 milionů korun. Přesná cena vzejde z výsledku tendru. Pilotní program nového systému zón by mělo město spustit na území Prahy 5 a 6. Pokud se nový systém osvědčí, budou na něj převedeny současné zóny v centru, případně se přidají i další radnice, kde nyní zóny nejsou a ani v pilotní fázi se s nimi nepočítá.

Proti postupu se dnes ohradila Praha 8, která chtěla být zařazena již v pilotním projektu. Praha 8 vyzve magistrát, aby byl Karlín do projektu vrácen. „V případě negativní odpovědi se hodlám vrátit k plánu na zavedení vlastní regulace. Tu jsme pozastavili právě kvůli záměru zavádění celopražských zón placeného stání,“sdělil místostarosta Michal Švarc.

Parkování u vašeho bydliště bude levnější

V novém systému Praha rozdělí zóny na menší a lidé si budou moci vybrat, zda si koupí parkovací karty pro celou městskou část, nebo levnější jen pro okolí svého bydliště. V některých modrých zónách budou moci zaparkovat i přespolní řidiči. Nyní v modrých zónách mohou zastavit pouze rezidenti či ostatní držitelé parkovacích karet. O víkendech se bude v zónách parkovat volně.

První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v celé oblasti uvnitř městského okruhu, přesně území ještě vymezeno není.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy