metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Praha vypíše dvě zakázky za 900 milionů korun na parkovací zóny

  16:19
Praha vypíše do konce července dvě zakázky za zhruba 900 milionů korun na zřízení nových parkovacích zón. V tendrech město hledá provozovatele a dodavatele informačních technologií. Vypíše je prostřednictvím Technické správy komunikací. Vypsání tendru dnes schválili pražští radní.

Zkušební provoz nového systému by měl podle představy města začít letos v září. Zóny nyní platí v Praze 1, 2, 3, 7 a 16, jejich systém se zatím měnit nebude. „Obě zakázky chceme vzhledem k jejich významu vypsat co nejdříve. Kompletní zadávací dokumentace je připravena a my budeme usilovat o její zveřejnění nejpozději do konce července,“ uvedl šéf TSK Ladislav Pivec. Vítězové tendru by mohli být známi v září.

Začne se v Praze 5 a 6

Předpokládaná cena zakázky je zhruba 893,3 milionů korun a s vítězi uzavře Praha smlouvy na pět let. Informační systém bude Prahu stát maximálně 45 milionů, správce se bude o zóny starat nanejvýš za 830 milionů korun. Přesná cena vzejde z výsledku tendru. Pilotní program nového systému zón by mělo město spustit na území Prahy 5 a 6. Pokud se nový systém osvědčí, budou na něj převedeny současné zóny v centru, případně se přidají i další radnice, kde nyní zóny nejsou a ani v pilotní fázi se s nimi nepočítá.

Proti postupu se dnes ohradila Praha 8, která chtěla být zařazena již v pilotním projektu. Praha 8 vyzve magistrát, aby byl Karlín do projektu vrácen. „V případě negativní odpovědi se hodlám vrátit k plánu na zavedení vlastní regulace. Tu jsme pozastavili právě kvůli záměru zavádění celopražských zón placeného stání,“sdělil místostarosta Michal Švarc.

Parkování u vašeho bydliště bude levnější

V novém systému Praha rozdělí zóny na menší a lidé si budou moci vybrat, zda si koupí parkovací karty pro celou městskou část, nebo levnější jen pro okolí svého bydliště. V některých modrých zónách budou moci zaparkovat i přespolní řidiči. Nyní v modrých zónách mohou zastavit pouze rezidenti či ostatní držitelé parkovacích karet. O víkendech se bude v zónách parkovat volně.

První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v celé oblasti uvnitř městského okruhu, přesně území ještě vymezeno není.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy