metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Praha vypíše dvě zakázky za 900 milionů korun na parkovací zóny

  16:19
Praha vypíše do konce července dvě zakázky za zhruba 900 milionů korun na zřízení nových parkovacích zón. V tendrech město hledá provozovatele a dodavatele informačních technologií. Vypíše je prostřednictvím Technické správy komunikací. Vypsání tendru dnes schválili pražští radní.

Zkušební provoz nového systému by měl podle představy města začít letos v září. Zóny nyní platí v Praze 1, 2, 3, 7 a 16, jejich systém se zatím měnit nebude. „Obě zakázky chceme vzhledem k jejich významu vypsat co nejdříve. Kompletní zadávací dokumentace je připravena a my budeme usilovat o její zveřejnění nejpozději do konce července,“ uvedl šéf TSK Ladislav Pivec. Vítězové tendru by mohli být známi v září.

Začne se v Praze 5 a 6

Předpokládaná cena zakázky je zhruba 893,3 milionů korun a s vítězi uzavře Praha smlouvy na pět let. Informační systém bude Prahu stát maximálně 45 milionů, správce se bude o zóny starat nanejvýš za 830 milionů korun. Přesná cena vzejde z výsledku tendru. Pilotní program nového systému zón by mělo město spustit na území Prahy 5 a 6. Pokud se nový systém osvědčí, budou na něj převedeny současné zóny v centru, případně se přidají i další radnice, kde nyní zóny nejsou a ani v pilotní fázi se s nimi nepočítá.

Proti postupu se dnes ohradila Praha 8, která chtěla být zařazena již v pilotním projektu. Praha 8 vyzve magistrát, aby byl Karlín do projektu vrácen. „V případě negativní odpovědi se hodlám vrátit k plánu na zavedení vlastní regulace. Tu jsme pozastavili právě kvůli záměru zavádění celopražských zón placeného stání,“sdělil místostarosta Michal Švarc.

Parkování u vašeho bydliště bude levnější

V novém systému Praha rozdělí zóny na menší a lidé si budou moci vybrat, zda si koupí parkovací karty pro celou městskou část, nebo levnější jen pro okolí svého bydliště. V některých modrých zónách budou moci zaparkovat i přespolní řidiči. Nyní v modrých zónách mohou zastavit pouze rezidenti či ostatní držitelé parkovacích karet. O víkendech se bude v zónách parkovat volně.

První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v celé oblasti uvnitř městského okruhu, přesně území ještě vymezeno není.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek