metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš
Dvoudenní celostátní sněm hnutí ANO byl zahájen 28. února v Praze. Staronovým předsedou hnutí ANO se stal Andrej Babiš (na snímku). | foto: ČTK

Babiš byl jasně zvolen předsedou ANO, hnutí povede další dva roky

  17:58
Staronovým předsedou hnutí ANO se podle očekávání stal Andrej Babiš. V dnešním hlasování získal všech 186 platných hlasů, jeden hlas byl neplatný. Zakladatel hnutí a současný ministr financí neměl ve volbě protikandidáta. Hnutí ANO povede nejméně další dva roky. Parlamentní strany si ve svých komentářích k Babišově volbě všímají především jeho stoprocentního zisku.

„Skutečně až tolik netleskejte,“ řekl Babiš delegátům po volbě při velkém aplausu. Aspoň někdo se podle něho měl hlasování zdržet. Babiš dále mluvil o velké zodpovědnosti a prohlásil, že se „bude snažit makat, aby bylo líp“, jak zněla hesla v předvolební kampani ANO. Uvedl také, že pro sebe sám nehlasoval.

Babiš se opřel do ČSSD

Na tiskové konferenci po zvolení se Babiš vrátil ke svému projevu na sněmu, v němž se tvrdě opřel do sociální demokracie. ČSSD i lidovci projev kritizovali. „Já jsem řekl jenom pravdu,“ uvedl. Kdyby klasické politické strany fungovaly dobře, do politiky by prý nešel a dnes by hrál místo sněmu tenis. Vyjádřil se také ke střetu zájmů, který je mu často vytýkán. „Ano, střet zájmů. A kdo za to může, že jsem tady? Já za to můžu?,“ ptal se novinářů.

Vrátil se také k tvrzení o koaličních podrazech. ANO podle něj není zvyklé prodávat informace do médií jako klasické politické strany. „Jsou tam takové ty podrazy,“ poznamenal. Sociální demokraté, s nimiž je hnutí ve vládě, mají navíc podle Babiše úplně jiné představy o fungování země. „My jasně říkáme: ‚Nechceme budovat sociální stát, nechceme se zadlužovat‘,“ řekl také.

Případné požadavky na změny v koaliční smlouvě podle něj hnutí ještě zváží. Hlubší diskusi o programu očekává od nedělní části sněmu. V době po stranickém sjezdu by se mohli začít rýsovat odborní mluvčí pro jednotlivé resorty, uvedl také.

Na volbu reagují ostatní politici

Na volbu Babiše staronovým šéfem ANO reagují ostatní politické strany. „Panu předsedovi gratuluji a přeji mnoho úspěchů v práci pro ČR a její občany,“ napsal ještě před hlasováním šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek. „Blahopřeji ke zvolení. Ale proč jen 100 procent?,“ ptal se na Twitteru zase ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který je častým terčem kritiky ze strany Babiše.

„Panu předsedovi a prvnímu místopředsedovi nezbývá než blahopřát k volebnímu výsledku, který evropská, a troufnu si říci, euroatlantická politika dosud nezná, nebudu se však snižovat k vyvolávání ducha Gustáva Husáka či k paralelám s Kim Čong-unem. Každopádně pro všechny zbývající letošní sjezdy a sněmy nasadili kluci z ANO laťku opravdu hodně vysoko,“ napsal na Facebooku šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Prvním místopředsedou je Faltýnek

„Potvrzení staronového předsedy ANO není nijak překvapující. Přejme sami sobě, aby se naše republika nestala teritoriem, které ovládne pouze hnutí ANO. Ze slov Babiše při projevu zněla neomezená touha po moci,“ uvedla v prohlášení místopředsedkyně komunistů Miloslava Vostrá.

Po předsedovi volili delegáti prvního místopředsedu hnutí. Stal se jím podle očekávání šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl po odstoupení čtveřice původních protikandidátek jediným uchazečem o post. „Předsedou bývalý komunista, prvním místopředsedou bývalý sociální demokrat. Dále kandiduje rozvědčice Kleslová. Liberální hnutí ANO volí vedení...,“ komentoval dosavadní výsledky na Twitteru ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek