metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea
Na Střeleckém ostrově vzniknou dvě nová hřiště. | foto: Praha 1

Centrum města bude zelenější, automobily ale zůstávají problémem

  9:00
Praha 1 letos dokončí proměnu Střeleckého ostrova, dvojka zase Grébovky. Navíc by ale starostka druhé městské části chtěla vypudit ze svého území herny.

Jaké jsou v novém roce plány první a druhé městské části? Půjde především o dokončení již započaté obnovy zelených ploch. Co se problémů týče, tak na řešení některých jsou radnice zatím krátké.

Největší investicí je proměna Střeleckého ostrova

Pro Prahu 1 bude červen klíčovým měsícem. Do té doby se má totiž završit revitalizace Střeleckého ostrova, která je podle starosty Oldřicha Lomeckého největší investiční akcí letošního roku. Celkem proměna ostrova vyjde asi na 80 milionů. Druhou velkou investicí za zhruba 130 milionů pak bude zahájení rekonstrukce Thurn-Taxisova paláce v Letenské ulici. 

Do konce června má také kvůli chystané revitalizaci z Václavského náměstí zmizet jeden stánek s květinami, jeden s novinami a tabákem a jeden s rychlým občerstvením. Druhý buřtíkový stánek pak zavře až v prosinci, a to i přesto, že jejich provozovatelé dostali výpověď už ke konci loňského roku. "U některých došlo k prodloužení jejich činnosti, některým bylo povolen provoz celoročně," vysvětluje radní Aleksandra Udženija, která má problematiku stánků v kompetenci.

Zbavíme se heren, a tím i kriminality

Také Praha 2 chce letos dovršit proměnu zelených ploch, a to konkrétně Havlíčkových sadů. Modernizace se totiž táhne již několik let. "Doufáme, že vše stihneme do vinobraní,“ řekla deníku Metro starostka Jana Černochová, podle které si proměna Grébovky vyžádá letos přes 38 milionů korun.

V oblasti životního prostředí má Praha 2 ještě další náročné plány, které se ale zatím moc prosazovat nedaří. "Dlouhodobě řešíme humanizaci severojižní magistrály, jejíž trasa Prahu 2 ekologicky i funkčně devastuje," dodává Černochová. Podle ní je nutné s otevřením tunelu Blanka zajistit přestavbu magistrály na městskou třídu s maximálně dvěma jízdními pruhy v každém směru, s parkováním a zelení.  Dalším z problémů, se kterými se dvojka potýká, je gamblerství. Starostka ale doufá, že herny a s nimi spojená kriminalita do roku 2015 z její části zmizí.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek