metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Školákům na trojce bude tepleji. Praha 4 zase potěší seniory

  8:00
Víme, jaké jsou plány i starosti radnic Prahy 3 a 4. Třetí městská část pošle desítky milionů svým školám. Čtyřka plánuje výstavbu nového domova pro seniory.
Koupaliště Lhotka | foto: koupalistepraha.cz

Nová okna, topení nebo záchody. Toho se dočkají žáci i učitelé čtyř základních škol v Praze 3, které se letos dočkají oprav. "V Cimburkově ulici začne rekonstrukce budovy na základní školu, na náměstí Jiřího z Poděbrad se budou měnit okna," přibližuje starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Praha 3 myslí i na předškolní děti

Do oprav základek letos úřad investuje 80 milionů, zkrátka ale nepřijdou ani předškoláci. Dalších 58 milionů totiž půjde na zateplení plášťů, střech či do výtahů v mateřských školách této městské části. Tři školky se opraví, čtvrtá vznikne nově v areálu školy ZŠ V Zahrádkách.

Úřad by rád také potěšil ostatní své obyvatele zavedením přímé tramvajové linky mezi Jarovem a náměstím Jiřího z Poděbrad, čímž by se zrychlilo spojení na metro A. Podle Hujové se o tom intenzivně jedná. Za jeden z úspěchů starostka považuje, že k loňskému roku skončily na Praze 3 zhruba čtyři stovky výherních automatů. Tisíce videoloterijních terminálů má pak zmizet do konce roku 2014.

Radnice čtyřky sní o zachování Lhotky

Zatímco trojka investuje spíše do mladších ročníků, Praha 4 do těch starších. Přestože rozpočet pro letošní rok se bude schvalovat až v únoru, radnice už teď počítá s velkými investicemi. "Z největších akcí mohu uvést plánovanou výstavbu domu pro seniory v Hudečkově ulici a rekonstrukci nebytových prostor v Táborské ulici zpět na byty,“ říká starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Dům pro seniory na Zeleném pruhu má nabídnout dvaasedmdesát lůžek, pečovatelské služby nebo třeba kavárnu. Pokud vše půjde podle plánu, nastěhovat by se senioři mohli už v příštím roce. Objekt v Táborské ulici, kde dříve sídlila radnice Prahy 4, by měl první nájemníky přivítat rovněž během roku 2014.

Radnice by také chtěla zachovat do budoucna koupání v oblíbeném přírodním koupališti Lhotka, které je od loňska mimo provoz. Soukromý vlastník pozemků totiž provozovatelům neprodloužil nájem, protože zde plánuje vystavět byty. Jenže pozemky nejsou stavební, ale rekreační, proto firma usiluje o změnu územního plánu. Úřad by zase rád Lhotku odkoupil, ale nemá na ni peníze. Jak starosta Caldr přiznává, výkup podobných pozemků  je na čtyřce problém.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek