Dvoumetrový okřídlený lev je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku.
Památkáři nabízeli jiné lokality
Záměr provázejí tvrdé spory s pražskými památkáři. Umístění na Klárově odmítají, vadí jim monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha umístěna je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly příliš pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jiné lokality v centru Prahy.
Magistrátní památkáři dnes vydali k umístění sochy podle očekávání zamítavé stanovisko. Kvůli povolení od stavebního úřadu Prahy 1 se chtějí také odvolat ke stavebnímu odboru pražského magistrátu. Svým rozhodnutím prý porušili úředníci zákon, řekl ČTK ředitel magistrátní památkové péče Jiří Skalický.
V RAF působilo 2500 československých pilotů
Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.