Podle starosty Oldřicha Lomeckého nemusela situace dojít tak daleko, pokud by památkáři reagovali na oznámení městské části o stavbě pomníku včas. „Proto jsem se všemi riziky, které z toho vyplývaly, prosadil, aby byl pomník postaven i bez souhlasu památkářů, zvláště když ministerstvo kultury místo pro pomník, tedy Klárov, nerozporovalo,“ uvedl Lomecký s tím, že pokutu proto za městskou část zaplatil.
Socha dvoumetrového okřídleného lva na betonovém podstavci pokrytém žulou vznikla podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha. Peníze na ni sehnali Britové žijící v Česku. Chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
Umístění pomníku ovšem od začátku provázely spory s pražskými památkáři. Těm vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse.
Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.