Je to skoro jako ve filmu Kolja, kde se paní pohoršuje nad tím, jak moc drahé je pozlacení nápisu na náhrobku jejího muže. V odpověď se jí dostává, že kdyby se její zesnulý manžel Otto psal jen s jedním T, hned by to bylo o něco lacinější. S nedávno odhaleným památníkem československých letců ve službě RAF je to trochu podobné. Na něm stojí tento předlouhý a krkolomný nápis: „Tento památník je výrazem vděčnosti britské komunity 2500 československých letců, kteří sloužili v královském letectvu v letech 1940-1945 ve jménu svobodné Evropy, z nichž mnoho následně trpělo během komunistického režimu v Československu.“
Lidé si stěžují
Někteří čtenáři se nad tím pozastavují. „Vadí mi ten pád 2500 československých letců, protože takto to vypadá, že ta britská komunita čítá 2500 československých letců a ne že ta komunita je vděčná letcům. Ale češtináři mi řekli, že pokud je číslovka vyjádřena číslem, pak je možné použít genitiv,“ napsal do redakce Jan Čižinský.
Redaktor Metro.cz se rovněž vydal k památníku, a skutečně někteří lidé tento problém řešili. „Ha, tady je chyba,“ pozastavil se starší muž. „Nemá to být výrazem vděčnosti československým letcům?“ pozastavuje se. Metro.cz se tedy také obrátilo v této věci na Ústav pro jazyk český Akademie věd, kde se dozvědělo, že z gramatického hlediska je vše správně. „Ovšem je to dost nesrozumitelné,“ řekl pracovník oddělení gramatiky, který si nepřál být jmenován. „Zřejmě se snažili nerozepsáním číslovky ušetřit čtyři slova,“ uzavírá.