metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
Okřídlený lev na Klárově připomíná československé piloty v RAF. | foto: Fond Okřídleného lva

Zůstane lev na Klárově? Praha 1 požádala o jeho stržení, je to prý jen formalita

  11:22,  aktualizováno  14:59
Lvem na Klárově se asi bude muset znovu zabývat magistrát i ministerstvo. Úředníci Prahy 1 vydali rozhodnutí o jeho odstranění, ale chtějí tím jen vyvolat další jednání. „Je to podle nich jediná cesta, jak zajistit, aby socha mohla na místě zůstat,“ řekl vedoucí odboru výstavby Prahy 1 Oldřich Dajbych. Magistrát ale naopak vyzval Prahu 1 k odstranění nezákonného stavu, za něj považuje umístění sochy bez povolení.

„Už před dvěma nebo možná třemi týdny jsem vydal rozhodnutí, které až nabude právní moci, tak do 12 měsíců by měl být lev odstraněn,“ vysvětlil Dajbych. Podle něj je to jediná možnost, jak se budou sochou muset úředníci magistrátu a ministerstva muset začít znovu zabývat. Proti novému rozhodnutí Prahy 1 je totiž podané odvolání a zároveň další žádost o přezkum na ministerstvo kultury, které ji už jednou pro nedůvodnost odmítlo. Podle Dajbycha ale existují i další opravné prostředky včetně odvolání do Bruselu.

Magistrát chce odstranit pomník do měsíce

Magistrát vyzval Prahu 1 k odstranění nezákonného stavu do jednoho měsíce, informovala jeho mluvčí Petra Hrubá. Za nezákonný stav považuje územní souhlas úředníků Prahy 1. „Odbor památkové péče podal podnět k přezkumu územního souhlasu, neboť podkladem jeho vydání nebylo jeho závazné stanovisko, které je ze zákona vyžadováno. Územní souhlas byl vydán v rozporu se zákonem,“ uvedla Hrubá. V současné době vede magistrátní odbor s Prahou 1 správní řízení, které zatím nebylo pravomocně ukončené.

„Odbor nemůže nařídit odstranění stavby pomníku,“ doplnila mluvčí. Pražští památkáři kritizují i postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly příliš pozdě a bez dostatečné diskuse.

Vybrali peníze a teď je jim to líto

Euan Edworthy a Andrew Shepherd, kteří projekt nového pomníku zorganizovali a od soukromých dárců z řad britské komunity žijící v Praze vybrali 100 tisíc liber, vyjádřili nad rozhodnutím Prahy 1 hořké zklamání. „Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu dostalo. Nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko,“ řekl Euan Edworthy.

Adrian Wheeler zase vyzdvihuje hrdinství československých letců. „Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Okřídlený lev budoucím generacím připomíná, že těchto 2500 letců nemohlo být poraženo. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?“ ptá se Wheeler.

Ukrajinský básník dostal jen pokutu

  • Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je na Klárově umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
  • Podobný případ se stal v Praze už v roce 2009. Tehdy magistrát označil za nezákonné umístění podstavce sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, protože pro něj Praha 5 neměla veškerá potřebná povolení. Socha ale nakonec na místě zůstala a městská část dostala pokutu 9000 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek