metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Pohodu na Karlově náměstí si teď nevychutnáte. Budou zde drnčet sbíječky. | foto: Ondřej Kořínek - Wikimedia Commons

Cestování v MHD bude za trest. Začíná doba letní jízdních řádů a výluk

  7:00
Karlovo náměstí, Hostivař či Braník. Tam se v létě budete jen těžko dostávat. Zbytek Pražanů, kteří neodjeli na dovolenou, potrestají výluky a prázdninové jízdní řády v MHD. Obří oprava na Karlově náměstí přitom startuje už zítra.

Letní výluky

Tady nebudou jezdit tramvaje:

  • Karlovo náměstí 28. června – 9. srpna
    Mění se trasy tramvají 3, 17, 18, 22, 24, 25, 26, 51 až 57 a 59. Zavedeny jsou zvláštní linky 23 a 33 jako náhrada za linky 3 a 22.
  • Průběžná – Nádraží Hostivař 28. června – 13. září
  • Nádraží Braník – Levského 28. června – 13. září
  • Malovanka – Bílá Hora 28. června – 30. srpna

Horko, zpocená namačkaná těla, nedostatek deodorantu u některých cestujících a letní jízdní řády, podle kterých jezdí méně spojů a některé navíc po objízdných trasách. To jsou věci, které neodmyslitelně patří k letní hromadné dopravě v metropoli. „Každý rok cestuje o letních prázdninách v MHD méně lidí a jízdní řády se vždy přizpůsobují nižší poptávce,“ vysvětluje změny mluvčí Ropidu Filip Drápal. Stejně tak vysvětluje letní opravy tramvajových tratí dopravní podnik, prý prostě opravují v létě, kdy jezdí méně lidí.

Podobně jako vloni dochází od zítřka k omezení provozu metra, tramvají a autobusů zejména ve špičkách pracovních dnů. „Letos budou omezení mírnější než v loňském roce, například víkendové intervaly autobusů ani metra se prakticky nemění,“ popisuje Drápal. Platnost letních řádů končí 29. srpna, některé výluky ale skončí až v září.

Letní jízdní řády

Ropid v létě šetří a ubere kvůli menší poptávce spoje.

  • Metro – v pracovní dny se intervaly metra prodlužují o jednu až dvě minuty.
  • Tramvaje – linky 2, 4, 6 a 13 nejsou v provozu. Na páteřních linkách 9 a 17 se ve špičce prodlužuje interval ze 4na 5 minut, dopoledne z 5 minut na 6. U ostatních linek je tradičně prodloužen interval ve špičkách z 8 na 10 minut a dopoledne z 10 na 12 minut.
  • Autobusy – o prázdninách nejedou školní linky a většina linek přejde ve špičce na  delší intervaly: z 6 na 7,5 minuty ráno a ze 7,5 minuty na 10 minut odpoledne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek