"Nepovažujeme za vhodné pronajímat pozemek pro projekt, který je v rozporu s naší i mezinárodní legislativou, neboť pro evropské země není možné vydat povolení dovozu pro delfíny pocházející z volné přírody, pokud jsou dováženi pro komerční účely," uvedl primátor Bohuslav Svoboda. Pořadatelé tvrdili, že plaváním s delfíny se lidé mohou zbavit bolestí a traumat. Odkazovali na systém asistované terapie, která byla vyvinuta v roce 1986 v bývalém Sovětském svazu.
Účinky krátkodobé terapie jsou sporné
Podle primátora ale hrozí, že by mohlo jít vedle zneužívání zvířat také o neetickou snahu vydělávat na postižených lidech. "Nabízené terapeutické plavání s delfíny - jednorázově v délce sedmi minut - a jeho léčebné účinky jsou sporné. Navíc zde hrozí riziko onemocnění, protože není vhodné tuto metodu provádět s delfíny, kteří zároveň vystupují pro veřejnost," dodal Svoboda.
Pořádající společnost se podobným argumentům na konci minulého roku bránila prohlášením, že při přepravě a pobytu delfínů budou spolupracovat s veterinářem a odborníkem, který bude kontrolovat kvalitu vody. S delfíny měli pracovat jejich ošetřovatelé, trenéři a fyzioterapeuti.
Cirkus s delfíny může vzniknout, tvrdí zelení
Podle Strany zelených může i přes nesouhlas města delfinárium v metropoli vzniknout. "Připomínáme, že rozhodnutí magistrátu pouze znemožnilo stavbu delfinária na obecních pozemcích v Karlíně. Podle nás však reálně hrozí, že se společnost Cirkus Cirkus pokusí uspořádat tuto atrakci na soukromé parcele. V této souvislosti připomínáme, že firma má dlouhodobě postavené šapitó na Hagiboru v Praze 10,” říká Petr Vilgus, zastupitel za SZ v Praze 8. To nepřímo potvrdil i pořadatel, když na svém webu zveřejnil informaci, že se akce uskuteční v původním termínu a vstupné se tedy vracet nebude.