metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava

Další 1 fotografie v galerii
Na trojské vinici sv. Kláry se bude slavit vinobraní, koná se o víkendu 16. až 17. září. | foto: Vinice svaté Kláry

Do Prahy se jezdí jen na pivo? I hlavní město vás může omámit vůně vína

  19:19
Jak zářijovým víkendům dodat jiskru? Vínem. Co do tohoto moku není hlavní město žádnou nepopsanou krajinou.

Máte rádi víno a burčák a chtěli byste ochutnávku spojit s návštěvou Prahy? V hlavním městě najdete dost příležitostí, jak ochutnat kvalitní počiny vinařů. Deník Metro přináší přehled tipů, kam se v Praze můžete vydat.

Bohatý zážitek nabídne například Vinohradské vinobraní, a to 8. a 9. září na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Letošní ročník bude ve znamení českých a moravských vín, dohromady by se na akci mělo představit 31 vinařství. Návštěvníci budou moci hlasovat o nejoblíbenější vinařský stánek, který pak od nás dostane ocenění. K zakoupení budou speciální skleničky na víno s logem městské části, jedna za 100 korun,“ líčí mluvčí městské části Praha 3 Jiří Hannich. Akci hudebně doprovodí několik kapel, mezi nimi bude například cimbálovka Alexandra Vrábela a dále kapely Discoballs nebo Bechy & Fee. Nebude samozřejmě chybět ani bohaté občerstvení. Vstup je zdarma.

Zážitek v botanické
Jako další stojí za zmínku vinobraní v botanické zahradě, které se koná 16. a 17. září ve skleníku Fata Morgana. „Návštěvníci se mohou těšit na bílý a červený burčák a odrůdová vína a cuvée z vinice sv. Kláry,“ zve ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy Bohumil Černý. Se sklenkou v ruce se příchozí mohou zaposlouchat do rytmu funku či jazzu a zazpívat si se zpěvákem Milanem Peroutkou nebo zavzpomínat na Zuzanu Navarovou. O kus dál na návštěvníky čeká takzvané Trojské vinobraní, které se odehrává na severním nádvoří a zahradách Trojského zámku ze 17. století.

Konec září bude nabitý
Dále se v metropoli bude konat vinobraní na Svatováclavské vinici. „V září pořádáme na nejstarší pražské vinici několik vinařských akcí. Všechny se odehrávají na skutečné vinici. V žádném obchodním centru, na náplavce či městském parku nebo náměstí. V tom se odlišujeme od většiny vinařských akcí v Praze,“ líčí mluvčí akce Jaroslav Hykl. Svatováclavská vinice tak nabídne například 2. září akci s názvem Prosseco fest Villa Richter a Svatováclavská vinice na Pražském hradě. Akce proběhne od 12 do 20 hodin.

Další vinobraní se budou konat 23. a 28. září a 1. října. Na konci září se příznivci mohou těšit na akci s názvem Vinobraní na Grébovce. „Jako každým rokem začnou slavnosti vína na náměstí Míru v pátek 22. září odpoledne, ale hlavní program se přesune v sobotu 23. září do areálu Havlíčkových sadů neboli Grébovky,“ komentují organizátoři na oficiálním webu.

V celém areálu Grébovky bude z čeho vybírat u 80 vinařských, řemeslných a bio stánků, které budou nabízet dobré jídlo, pití i zajímavé dárkové předměty.

Pro návštěvníky je připravena cimbálová muzika během obou festivalových dní. Vstup je po oba dny pro zdarma.

VYRAZIT LZE I ZA MUZIKOU

  • Akcí, kde se vinobraní bude konat, je po Praze mnohem více. Přinášíme tipy, kam se vydat za dobrým vínem a možná i muzikou.
  • Festival jak víno. Náplavka mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou se opět promění na vinnou stezku, kterou můžete projít ovíněni s oroseným pohárkem v ruce. Akce se bude konat 30. září.
  • Vinobraní na Pražském hradě. Vinaři z Čech a Moravy nabízejí ochutnávku toho nejlepšího vína na vinobraní na Pražském hradě, v Královské zahradě a v Míčovně Pražského hradu. Akce se koná 9. a 10. září.
  • Vinobraní Vysočany. Konkrétně na vinici Máchalka si od 16. do 18. září můžete ochutnat skvělá místní vína. Letos jde o dvacátý třetí ročník. Celá akce je soustředěna u bobové dráhy v lokalitě bývalých vinic „Na nebeských horách“, odkud je nádherný a téměř dokonalý výhledem na matičku Prahu.
  • Kunratické vinobraní. Na vinobraní v Kunraticích se budou konat tradiční slavnosti s cimbálovou muzikou a bohatým programem pro děti. Nenechte si ujít kvalitní česká i zahraniční vína přímo od vinařů, burčák nebo gastronomické pochoutky k vínu. Akce se koná od 22. do 24. září.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek