metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 1 fotografie v galerii
Na trojské vinici sv. Kláry se bude slavit vinobraní, koná se o víkendu 16. až 17. září. | foto: Vinice svaté Kláry

Do Prahy se jezdí jen na pivo? I hlavní město vás může omámit vůně vína

  19:19
Jak zářijovým víkendům dodat jiskru? Vínem. Co do tohoto moku není hlavní město žádnou nepopsanou krajinou.

Máte rádi víno a burčák a chtěli byste ochutnávku spojit s návštěvou Prahy? V hlavním městě najdete dost příležitostí, jak ochutnat kvalitní počiny vinařů. Deník Metro přináší přehled tipů, kam se v Praze můžete vydat.

Bohatý zážitek nabídne například Vinohradské vinobraní, a to 8. a 9. září na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Letošní ročník bude ve znamení českých a moravských vín, dohromady by se na akci mělo představit 31 vinařství. Návštěvníci budou moci hlasovat o nejoblíbenější vinařský stánek, který pak od nás dostane ocenění. K zakoupení budou speciální skleničky na víno s logem městské části, jedna za 100 korun,“ líčí mluvčí městské části Praha 3 Jiří Hannich. Akci hudebně doprovodí několik kapel, mezi nimi bude například cimbálovka Alexandra Vrábela a dále kapely Discoballs nebo Bechy & Fee. Nebude samozřejmě chybět ani bohaté občerstvení. Vstup je zdarma.

Zážitek v botanické
Jako další stojí za zmínku vinobraní v botanické zahradě, které se koná 16. a 17. září ve skleníku Fata Morgana. „Návštěvníci se mohou těšit na bílý a červený burčák a odrůdová vína a cuvée z vinice sv. Kláry,“ zve ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy Bohumil Černý. Se sklenkou v ruce se příchozí mohou zaposlouchat do rytmu funku či jazzu a zazpívat si se zpěvákem Milanem Peroutkou nebo zavzpomínat na Zuzanu Navarovou. O kus dál na návštěvníky čeká takzvané Trojské vinobraní, které se odehrává na severním nádvoří a zahradách Trojského zámku ze 17. století.

Konec září bude nabitý
Dále se v metropoli bude konat vinobraní na Svatováclavské vinici. „V září pořádáme na nejstarší pražské vinici několik vinařských akcí. Všechny se odehrávají na skutečné vinici. V žádném obchodním centru, na náplavce či městském parku nebo náměstí. V tom se odlišujeme od většiny vinařských akcí v Praze,“ líčí mluvčí akce Jaroslav Hykl. Svatováclavská vinice tak nabídne například 2. září akci s názvem Prosseco fest Villa Richter a Svatováclavská vinice na Pražském hradě. Akce proběhne od 12 do 20 hodin.

Další vinobraní se budou konat 23. a 28. září a 1. října. Na konci září se příznivci mohou těšit na akci s názvem Vinobraní na Grébovce. „Jako každým rokem začnou slavnosti vína na náměstí Míru v pátek 22. září odpoledne, ale hlavní program se přesune v sobotu 23. září do areálu Havlíčkových sadů neboli Grébovky,“ komentují organizátoři na oficiálním webu.

V celém areálu Grébovky bude z čeho vybírat u 80 vinařských, řemeslných a bio stánků, které budou nabízet dobré jídlo, pití i zajímavé dárkové předměty.

Pro návštěvníky je připravena cimbálová muzika během obou festivalových dní. Vstup je po oba dny pro zdarma.

VYRAZIT LZE I ZA MUZIKOU

  • Akcí, kde se vinobraní bude konat, je po Praze mnohem více. Přinášíme tipy, kam se vydat za dobrým vínem a možná i muzikou.
  • Festival jak víno. Náplavka mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou se opět promění na vinnou stezku, kterou můžete projít ovíněni s oroseným pohárkem v ruce. Akce se bude konat 30. září.
  • Vinobraní na Pražském hradě. Vinaři z Čech a Moravy nabízejí ochutnávku toho nejlepšího vína na vinobraní na Pražském hradě, v Královské zahradě a v Míčovně Pražského hradu. Akce se koná 9. a 10. září.
  • Vinobraní Vysočany. Konkrétně na vinici Máchalka si od 16. do 18. září můžete ochutnat skvělá místní vína. Letos jde o dvacátý třetí ročník. Celá akce je soustředěna u bobové dráhy v lokalitě bývalých vinic „Na nebeských horách“, odkud je nádherný a téměř dokonalý výhledem na matičku Prahu.
  • Kunratické vinobraní. Na vinobraní v Kunraticích se budou konat tradiční slavnosti s cimbálovou muzikou a bohatým programem pro děti. Nenechte si ujít kvalitní česká i zahraniční vína přímo od vinařů, burčák nebo gastronomické pochoutky k vínu. Akce se koná od 22. do 24. září.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek