metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Sedačky v tramvaji (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Dopravní podnik mění sedačky v tramvajích za dřevěné

  10:07
Pražský dopravní podnik postupně mění polstrované sedačky v tramvajích za dřevěné. Do šesti let by měla mít dřevěné sedačky polovina tramvají v hlavním městě. Podle podniku stojí dřevěná sedačka 3500 korun, polstrovaná více než dvojnásobek. Levnější je i údržba dřevěných sedadel.

Z nedávné ankety, kterou dopravní podnik organizoval, vyplynulo, že dřevěné sedačky jsou mezi cestujícími oblíbenější než polstrované nebo plastové. 

Dřevěné sedačky se lépe udržují

"Obměna sedaček v MHD přestavuje naši dlouhodobou prioritu. Snažíme se postupně nahrazovat látkové sedačky za dřevěné, které jsou navíc i snadněji udržovatelné. S dodávkou nových tramvají typu 15T Forcity a postupnou modernizací obousměrných tramvají typu KT8N2 bychom mohli dosáhnout v roce 2018 podílu 50:50," uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel tramvaje.

Do konce letošního roku bude podle podniku po Praze jezdit 61 tramvají Forcity a 16 tramvají KT8N2 s dřevěnými sedačkami. Za šest let by se jejich počet měl zvýšit na 250 a 23. Dopravní podnik hlavního města Prahy plánuje výměnu také u typů T6A5, které se vyráběly především v 90. letech minulého století.

Sedačky si bude dopravce možná vyrábět sám

"Cena sklolaminátových sedáků v tramvajích T3 se postupně vyšplhala až na neuvěřitelných 5000 korun za kus, proto uvažujeme i o možnosti vlastní výroby těchto sedaček v opravně tramvají, pokud to bude nezbytné," sdělilo tiskové oddělení podniku. V současnosti má podnik ve svém vozovém parku přes 900 tramvajových vozů.

Jak to vidím já

Nejlepší je laminát

Dřevěné, nebo polstrované? Pro mě zní tahle otázka jinak - červená, nebo šedá? Každý, kdo jezdil dlouhá léta do školy nebo do práce v sklolaminátové sedačce, ví, že nejlepší posezení je v téhle skořepině. Ta je ale zároveň ukázkovým příkladem kdysi moderního bruselského designu, jenž díky své praktičnosti vydržel v tramvajích skoro padesát let.

Robert Oppelt, redaktor

Jaké sedačky jsou podle vás v MHD nejlepší?

celkem hlasů: 9927

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Laminátové
Laminátové 4592
Dřevěné
Dřevěné 3554
Polstrované
Polstrované 1143
Je mi to jedno
Je mi to jedno 638

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek