metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Exkluzivně: Nápady mi nikdy nedojdou, říká Woody Allen

  11:21
Po oscarové Půlnoci v Paříži se americký režisér vrací s filmem Do Říma s láskou. Barvitý příběh je dalším dokladem Allenovy nevyčerpatelné inspirace. Deník Metro přináší se slavným tvůrcem exkluzivní rozhovor.
Režisér Woody Allen si ve svém novém filmu Do Říma s láskou také zahrál jednu z hlavních postav. | foto: H.C.E.

Ve svých filmech jste nás už vzal do Londýna, Barcelony, Paříže a nyní i do Říma. Budete dál točit v Evropě, nebo se vracíte do USA?
Svůj nejnovější projekt natáčím v San Francisku, takže Řím je prozatím mou poslední zastávkou v Evropě. Ale v budoucnosti nevylučuji další zahraniční film. Když mi bylo nabídnuto natočit snímek Match Point v Londýně, tak jsem si říkal, že by to pro mě a mou rodinu mohl být hezký zážitek. Londýn je velmi půvabné město. A navíc je natáčení v Evropě mnohem levnější než ve Spojených státech. Byl jsem tedy ve velkém pokušení natáčet i v dalších evropských městech. Ale na druhé straně také uvažuji o natáčení v Jižní Americe nebo v Číně. Ať už si ale vyberu cokoli, vždy potřebuji dvě věci: lokální producenty, kteří mohou ten film zaplatit, a originální myšlenku, která je s daným místem nějak spjata. A to se někdy podaří, někdy zase ne.

 

Ve vašem posledním filmu Do Říma s láskou je šest příběhů, které se vzájemně proplétají. Byl pro vás Řím v tomto ohledu tedy inspirativnější než jiná města?
K Římu jsem měl nespočet nápadů, mnohem víc, než jsem do toho filmu mohl dát. Řím je velmi živé město plné intrik. Všechno se v něm odehrává přímo před vašima očima: v kavárnách, obchodech, na schodech před kostely... Navíc zde pořád svítí slunce, a tak jsou lidé většinou v dobré náladě. Milují život, chození do kina a na operu, užívají si jídlo. Všichni se chovají přirozeně, nestrojeně.    

Jak jste přišel na scénář k filmu Do Říma s láskou? Sedl jste si na terasu nějaké kavárny a prostě jen sledoval ten lidský mumraj?
Ne, jsem zvyklý psát doma. Ale jakmile si usmyslím, že budu někde filmovat, tak si projdu vlastní poznámky a vyberu z nich ty nápady, o kterých si myslím, že by byly pro to které místo nejlepší. Tak třeba jsem chtěl natočit muže, který může zpívat, pouze když je ve sprše. V Itálii lidé rádi chodí na operu, mají to v krvi, takže jsem věděl, že by to v tomto filmu mohlo fungovat. Všechno záleží na tom, jestli máte dobrý nápad, který dokážete spárovat s příhodnou situací.

Bojíte se, že vám někdy dojdou nápady?
Ne, ty mi nedojdou nikdy. Pro každý film jich mám několik, další jsou pak skryté v mých poznámkových blocích. Nápady ke mně přichází neustále. Čtu si třeba noviny a zjistím, že muž zabil svou manželku nějakým neobvyklým způsobem, nebo že někdo jeden den vyhrál v loterii, ale během následujících čtyřiadvaceti hodin zase o všechno přišel. Všechno si to poznamenávám a později se pak k tomu vracím. Některé poznámky mi pak přijdou nezajímavé, ale jiné mi zase přijdou velmi dobré a vím, že se budou hodit.

Ne každý má dar udělat z malého nápadu celý film...
Řekněme, že mi jde vymýšlet příběhy, které mají hlavu a patu. Myslím si, že mi jde rozvést nějaký malý nápad a sledovat, kam až se s ním dá zajít. Někteří umí spravit televizi, jiní umí jezdit rychle autem. Já umím vyprávět příběhy.

Autor:

Hlavní zprávy

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek