metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Expozice Svatovítského pokladu láká nové náštěvníky

  9:30
V prosinci loňského roku byla za přítomnosti prezidenta Václava Klause a pražského arcibiskupa Dominika Duky obnovena výstava Svatovítského pokladu. Málokdo však ví, že i po více než dvou měsících je stále možné expozici navštívit a přiučit se tak velmi poutavou formou něco o historii naší země.

Další 3 fotografie v galerii
Svatovítský poklad

Svatovítský poklad je již tradičně vystaven v kapli sv. Kříže na druhém nádvoří Pražského hradu a zahrnuje vzácné relikvie a historické předměty shromažďované již od 11. století.

Bohatá expozice

Historie pokladu sv. Víta

  • datum vzniku sbírky se datuje od 11. století
  • Největší rozkvět zažil poklad za doby vlády Karla IV.
  • Nejzajímavějším je zlatý relikvářový kříž a kříž s ostatky Kristovy bederní roušky

Celkově se jedná o 139 předmětů, přičemž k nejvzácnějším patří více než půlmetrový zlatý relikviářový kříž zhotovený Karlem IV. Z dalších předmětů stojí za zmínku meč svatého Václava či fragmenty dřevěného kříže, na kterém byl údajně ukřižován Ježíš Kristus.

Výstava je otevřena každý den od 10.00 do 18.00 hodin, návštěvníci ale musí počítat s omezením kapacity kaple na 45 lidí a připravit se tak na možné čekání před vstupem. I z těchto důvodů není návštěva kaple zařazena do stálých prohlídkových okruhů Pražského hradu.

Nelidové vstupné

Stejně exkluzivní, jako výstava sama, je pak i cena vstupného, která však přichází v několika kategoriích. Studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP zaplatí za prohlídku 150 Kč, všichni ostatní dvojnásobek. Pokud by se za pokladem vydala celá rodina s dvěma dospělými a maximálně pěti dětmi do 16 let, zaplatí 600 Kč.

Svatovítský poklad
Svatovítský poklad

Ve sbírce je 139 bohatě zdobených předmětů a relikvií

Jako vstřícné gesto vůči rozvoji povědomí o české historii pak figuruje v seznamu cen také speciální vstupné pro třídy základních škol, které zaplatí 150 Kč za třicet dětí a dva dospělé jako dozor. V případě zájmu o vstupné pro celou třídu je však nutné předložit seznam žáků potvrzených školou.

Autor: Zdeněk Princ Metro.cz

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek