metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Dalších 11 fotografií v galerii
Oprava kolejí na Karlově náměstí | foto: Metro.cz

GALERIE: Tramvaje na opravovaném Karlově náměstí ztiší speciální guma

  16:14,  aktualizováno  19:05
Pražský dopravní podnik dokončil opravu tramvajové tratě na křížení Karlova náměstí a Ječné ulice. Ta je součástí opravovaného úseku od křižovatky ulic Myslíkovy a Spálené k ústí Resslovy ulice na Karlově náměstí. Na koleje tu nově nechal dopravní podnik namontovat speciální gumu, která snižuje hlučnost projíždějících tramvají. Informovali o tom dnes řekli generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš a dopravní ředitel firmy Jan Šurovský.

"Speciální guma je připevněna na bocích kolejnice a zespodu je potom ještě další pologuma," popsal Šurovský. Podobnými opatřeními je prý možné snížit hlučnost až o deset decibelů.

V opravovaném úseku dopravce kompletně vyměnil kolejnice i jejich podloží. Původně byly na náměstí kolejnice na betonových deskách, pod nimiž byla vrstva asfaltu. Nově jsou koleje upevněny na betonové desce, následně oblity betonem a na povrchu mezi nimi bude asfatová vrstva.

Na Karlově náměstí se častěji močí na koleje

DPP opravuje rovněž troleje a sloupy, které je drží. "Jejich životnost na Karlově náměstí je kratší než jinde, korodují tu rychleji kvůli tomu, že u nich psi či lidé častěji močí," řekl Šurovský. Sloupy na náměstí vydrží maximálně 30 let, zatímco v jiných úsecích stojí bez problémů více než 60 roků. Nově nebudou koleje nad silnicí a sloupy, které je ponesou, budou sloužit i jako lampy veřejného osvětlení.

Rekonstrukce tohoto úseku skončí 19. července. Poté začne dopravce opravovat trať od ústí Resslovy ulice na Moráň. Tato oprava skončí 9. srpna. Celkem vyjde oprava obou úseků na více než 40 milionů korun. DPP chystá na letošní léto opravy tramvajových tratí za 420,88 milionu korun. Celkem bude zrekonstruováno 7,72 kilometru kolejí. Provoz je přerušen kromě zmíněného úseku například také na trati z Průběžné ke Švehlově v Praze 10.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek