metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Karlovo náměstí v roce 2018. Nebo snad už dříve? | foto: MHMP

Karlák prokukuje, ale velmi, velmi, velmi pomalu. Hotovo bude za čtyři roky

  8:00
Celá revitalizace má skončit až asi za čtyři roky. Výsledkem ale bude také to, že park na Karlově náměstí už nebude parkem hrůzy.

Všechno má svůj čas a postup. Výsledkem by ale mělo být to, že rušné Karlovo náměstí – mimo jiné oblíbené dostaveníčkové místo prostitutek, feťáků a dalších živlů –  bude o něco lepším místem pro život. Alespoň tamní park, kde je docela silným adrenalinovým zážitkem procházet v noci. Vše ale má být hotovo až v roce 2018.

Tady lidé častěji močí

V první etapě revitalizace se počítá s obnovou tramvajové trati, která celá skončí příští měsíc. S ní dopravní podnik opravuje také troleje a sloupy, které je drží. „Jejich životnost na Karlově náměstí je kratší než jinde, korodují tu rychleji kvůli tomu, že u nich psi či lidé častěji močí,“ říká dopravní ředitel firmy Jan Šurovský. Technická správa komunikací má zase na starosti například obnovu zdejších chodníků, laviček a osvětlení. S pracemi skončí ve stejnou dobu jako s opravou tramvajové trati.

Semafory na Karláku dá zase do kupy společnost Eltodo. Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) má do konce roku vypracovat postup jak dál. „V roce 2015 by mělo dojít na opravu přechodů, zábradlí nebo cyklopruhů, na samotný park asi až za dva roky,“ sdělil Marek Vácha z IPR. Odhadovaný termín dokončení je podle něj velmi reálný. Ve hvězdách je zatím cena této komplexní přestavby. „Celkové náklady na revitalizaci v tuto chvíli nelze odhadnout,“ uvedla Lenka Prokopová z radnice druhé městské části.

Než park hrůzy dostane novou tvář...

Park jako na snímku uvidíme až v roce 2018. Městská část Praha 2 se prozatím pouští do vylepšování.

  • Ta už před několika lety nechala kvůli větší bezpečnosti instalovat kolem náměstí pět kamer a zvýšila četnost pochůzek strážníků. Zlepšila se také čistota, park i náměstí se uklízejí s vyšší frekvencí.
  • Ještě letos by se měla radnice pustit do opravy pomníku Vítězslava Hálka a kašny sv. Josefa, která je kvůli pravidelným krádežím olověné vodotěsné instalace už pár let mimo provoz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek