metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Dálniční most u Voznice těsně před začátkem stávající rekonstrukce. Místní hup řidičům nepříjemně připomínal retardér. | foto: ŘSD ČR

Hup je třeba opět upravit. Vrací se silničáři na dálnici D4 u Voznice naposledy?

  5:28
Možná si to místo budete pamatovat. Pokud jste v posledních měsících jeli svižněji autem po dálnici D4 směrem z Prahy na Strakonice, pořádně jste si tu poskočili. Na začátku a konci mostu přes Voznický potok totiž nějakou dobu trčely mostní závěry, které byly provizorně překryty ocelovými deskami.

„Opravovali to před rokem a evidentně se to moc nepovedlo. Teď se dělá další zakázka za zhruba deset milionů a jde to opět ze státního. Místo toho, aby se reklamovaly již proběhlé práce na tomtéž místě, dělají všichni mrtvého brouka,“ říká pro deník Metro čtenář Alexandr, který si nepřál uvést celé jméno.

Dočasně, ne však komplexně
Aby v současnosti probíhající práce na D4 dávaly řidičům smysl, je podle Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) třeba vrátit se o řadu měsíců nazpátek. Oprava mostu, která byla zahájena v pátek 29. září a trvat by měla přibližně do poloviny listopadu, není podle mluvčí ŘSD Niny Ledvinové žádným předěláváním nepovedené opravy. „Na mostě byla dříve provedena provizorní oprava dilatačních závěrů, a to z důvodu havarijního stavu poškozených lamel. Oprava spočívala v překrytí ocelovým plátem o tloušťce třiceti centimetrů a dorovnání tohoto navýšení mostních závěrů asfaltovým klínem. Jednalo se o nezbytné technické řešení havárie, tak aby mohl most zůstat v trvalém provozu. Z uvedeného důvodu byla v místě omezena rychlost,“ vysvětluje pro Metro Ledvinová s tím, že poté následoval diagnostický průzkum celé mostní konstrukce. „Samozřejmě s přednostním výstupem k řešení dilatačních závěrů a jejich další životnosti v souladu s připravovanou budoucí celkovou opravou mostu. Nešlo tedy o věc, která by šla okamžitě a hned najednou vyřešit. K tomu dojde až teď,“ doplňuje pro Metro Ledvinová.

S ní souhlasí i její kolega z oddělení komunikace ŘSD Jiří Veselý. „Konkrétně se jedná se o havarijní opravu mostních závěrů nad opěrami OP1 a OP8 pravé poloviny dálnice D4 ve směru na Strakonice. Stávající mostní závěry vytvářejí nízké příčné prahy ve vozovce, a výrazně tak snižují komfort průjezdu po dálnici,“ upřesňuje Veselý.

Na tři části
V nyní probíhajících prvních dvou etapách je doprava vedena jedním jízdním pruhem ve směru na Strakonice. Závěrečná třetí etapa pak má umožňovat vedení dopravy ve dvou pomocných jízdních pruzích.

„Během všech těchto etap bude v exitu 24 – Voznice uzavřen nájezd na pravý jízdní pruh dálnice směr Strakonice. Objízdná trasa bude vedena po silnici III/11628 na exit 27 – Dobříš, kde bude možné na dálnici najet. Rychlost v místě prací je snížena na 80 kilometrů v hodině,“ uvádí web nasedobrissko.cz.

Most číslo dva
Zhotovitelem stavby je pro ŘSD sdružení společností Hobst, a. s., a Cirmon, s. r. o., jež havarijní opravu mostních závěrů na dálničním mostu u Voznice provádějí za 8,9 milionu korun bez DPH. Dokončení akce a uvedení opraveného mostu do úplného provozu plánuje ŘSD na půlku listopadu. Není bez zajímavosti, že se na D4 donedávna opravoval ještě jeden most. Ten se nachází jen asi čtyři kilometry dál od Prahy. Po dvou stavební sezonách je hotové přemostění přes přepad Huťského rybníka u Dobříše. Původní most je z roku 1986.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek