metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Dalších 7 fotografií v galerii
Obyvatelé Bratislavy hodnotí svůj okruh pozitivně. | foto: PR MocMetro.cz

Severní část Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí dokončí silničáři do sedmi let

  17:18
Dostavba klíčové části obchvatu kolem hlavního města se během posledních měsíců posouvá výrazně kupředu. Další část mezi Běchovicemi a D1 se má začít stavět už příští rok.

Severní úsek Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí se začne budovat v roce 2027. V roce 2030 má být dle plánu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uveden do provozu. Tato data vyplula na povrch díky před pár dny zveřejněné dokumentaci, kterou bylo třeba vyhotovit pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí, takzvaného EIA. Stavba mimo jiné počítá s celou řadou tunelů a 572 metrů dlouhým mostem překlenujícím Vltavu a železniční trať. Novinkou je, že silničáři nakonec navrhli most i přes údolí Čimického a Drahanského potoka.

Raději horem
Celkem sto třicet osm metrů měřící most přes přírodní údolí zvítězil nad variantou poddolování obou údolí a vedením šestiproudé dálnice v tunelu. Podle vyjádření ŘSD by vykopání tunelu sice snížilo množství zpevněných ploch a zabrané půdy, vše by však ve výsledku mělo nevhodný dopad na provoz a bezpečnost. Tunely ražené pod potoky by navíc mohly negativně ovlivnit i spodní vody.

Hostem pořadu Rozstřel DUEL je Zdeněk Hřib hovořící o mýtném na Praze 1.

„Limitní je potenciální riziko trvalého ovlivnění hladiny podzemní vody s dopadem na ovlivnění povrchových vod a navazujících údolních ekosystémů,“ uvedli v dokumentaci projektanti z kanceláří Pragoprojekt a Afry.

Start je v plánu příští rok
Chystaný úsek navazuje na svém jižním okraji na již hotovou část okruhu vedoucí od údolí Berounky k pražskému ruzyňskému letišti. Na opačné straně u Březiněvsi má pak navazovat na další rozpracovaný úsek, který zbývá dostavět k již existující části končící u Satalic. Poslední část Pražského okruhu – trasa mezi Černým Mostem a dálnicí D1 – by se podle ministra dopravy Martina Kupky měla začít stavět během příštího roku.

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS (3. srpna 2023)

„Pražský okruh je dluh, který musíme urychleně splatit,“ říká pro Metro ministr dopravy Kupka s tím, že relativně jednoduchý úsek pak čeká silničáře v západní části u letiště. Zde trasa prochází z větší části nezastavěnou krajinou a kde plánovaná dálnice podle návrhu dokumentace povede z velké části v takzvaném zemním zářezu.

Půl kilometru dlouhý přesypaný tunel se má pak kopat v okolí Horoměřic a následně i v oblasti pražského Suchdola, jehož zástavbu překoná dva kilometry dlouhým hloubeným tunelem. Od této městské části, jež se nachází v obvodu Prahy 6, pak trasa musí překonat údolí Vltavy již zmiňovaným více než půlkilometrovým mostem, na který naváže dvojice kratších tunelů a zmíněné přemostění Čimického a Drahanského údolí. Poslední důležitou stavbou pak bude tři čtvrtě kilometru dlouhý tunel z Dolních Chaber do Zdib.

Posudek EIA
Posouzení vlivu na životní prostředí, respektive podání žádosti o něj, je prvním krokem k dalším povolovacím procesům, kterými jsou územní a stavební řízení. Zda bude stavba v budoucnu připravovaná přesně v téže trase, jakou vám na stránkách deníku Metro nyní popisujeme, bude však záležet na ministerstvu životního prostředí. Právě to může stavbu povolit či doplnit podmínky, za kterých bude možné stavbu provést.

Dohoda o spolufinancování
„Pražský okruh je pro město klíčovou dopravní stavbou, která by výrazně odklonila dopravu z centra a vedla ji okolo Prahy. To by znamenalo méně hluku v místech, kde lidé bydlí, zdravější vzduch pro Pražany a pohodlně průjezdné silnice. S ministrem dopravy jednáme o státním spolufinancování Městského okruhu. Ohledně dostavby Pražského okruhu Praha poskytuje plnou součinnost. Je ale nutné zdůraznit, že nejde o pražský projekt, ale staví ho stát,“ komentuje pro deník Metro náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib s tím, že se už dříve s ministrem dopravy shodli, že se jedná o klíčovou stavbu nejen pro Prahu, ale také pro celou metropolitní oblast.

„A že tak je to nutné vnímat, že Městský okruh uleví i třeba dojíždějícím Středočechům. Stavební povolení budeme mít v roce 2029, až se dostaví metro D. Poté se budou řešit peníze a musíme si nalít čistého vína: bez výrazné finanční spoluúčasti státu není možné, aby Praha vnitřní okruh dostavěla,“ uzavírá pro deník Metro náměstek Hřib.

BARRANDOVSKÝ MOST JE OPĚT PRŮJEZDNÝ

  • Letos opravovaná část pražského Barrandovského mostu je opět průjezdná, auta se na most znovu dostanou také nájezdem z ulice K Barrandovu. Silničáři ještě odstraňují objízdnou trasu, od včerejška budou pracovat na okrajových částech mostu.
  • „Rampa z ulice K Barrandovu a most jsou průjezdné, nyní probíhá odstranění objízdné trasy a od 3. září začínají práce na předpolích mostu,“ uvedla pro ČTK mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.
  • Most se znovu otevřel v mírném předstihu, jeho zprůjezdnění TSK plánovala v noci na neděli. Otevření předcházely zátěžové zkoušky v noci ze středy na čtvrtek a ze čtvrtka na pátek. Na most při nich najelo šest naložených nákladních aut.
  • Letošní opravy Barrandovského mostu zahájili silničáři 15. května.
  • Od minulého pátku mohou chodci a cyklisté také v pražském Radotíně využívat naplno obě nové lávky.
  • „Obě jsou důležité. Jedna propojuje Radotín se Zbraslaví a Lipencemi, druhá vytváří bezpečné spojení pro chodce a cyklisty mezi oblastí škol či sportovišť na jedné straně, a nádražím, sídlištěm a dalšími částmi Radotína na straně druhé,“ říká starosta Karel Hanzlík.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek