Návštěvníci budou moci pojmenovat betlém s pohyblivými figurkami, který vznikl letos. Betlémář Bohumil Dušek situoval scenérii narození Ježíška do podloubí v řadě městských domů. Kromě tradičních figur - tří králů přinášejících dary, andělů a pasáčků ovcí - obsahuje nevšední postavy, například kominíka na střeše jednoho z domů. Kolem jesliček kolují lidé vezoucí různé zboží a jezdí historická tramvaj.
Nejdelší cestu urazily do Prahy betlémy z Keni a z Peru
Tři vybraní navrhovatelé budou v březnu odměněni při slavnostním vyhlášení výsledků dětské soutěže na téma Vánoční betlém, která je s výstavou spojena. K nejstarším patří rozsáhlý dřevěný betlém z Podkrkonoší, který byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století, nebo betlém z Příbramska z první poloviny minulého století. Pozornost si zaslouží i čokoládový, háčkovaný či paličkovaný betlém nebo betlémská scenérie zachycená na vějíři zvětšených tarokových karet.
Mezi miniaturními exponáty jsou k vidění achátový betlém, izraelské betlémy vyřezávané z olivového dřeva, cínový betlém z Itálie a plechový z Německa. Nejdelší cestu do Senátu absolvovaly betlémy z Keni a z Peru. Nejen patrioti zřejmě ocení keramický betlém od studentů Malostranského Gymnázia. Zastoupeny jsou na výstavě i betlémy vyrobené školními dětmi. Jeden z betlémů je k vidění i před vánočním stromem na jednom z nádvoří Valdštejnského paláce poblíž výstavní síně. Jeho tvůrce Andrzej Wrzecionek z Polska jeho postavy vyrobil z vázaného sena.