metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 26 °C

Úterý 30. dubna 2024. Svátek má Blahoslav
Nový primátor Tomáš Hudeček odmítá primátorský řetěz. | foto: ČTK

Král nosí korunu, primátor má řetěz. Teď ale bude k vidění jen v muzeu

  12:08,  aktualizováno  12:25
Není to poprvé, kdy poputuje primátorský řetěz do muzea. Poprvé to bylo už v roce 1918, ale vydržel tam jen tři roky. A po vyretušování císaře se vrátil zptky na krk primátora.

Důvod vzniku primátorského řetězu je praktický: kdysi ve středověku byla odznakem purkmistra jeho pečeť. Velké městské pečetidlo bývalo uchováno v truhlici, vlastní pečeť purkmistra, musela být pojištěna proti ztrátě ještě jinak. A to řetězem, který se nosil na krku, a tak ji purkmistr, zejména při slavnostních příležitostech, nosil.

Primátorský řetěz Prahy je originál

Teprve roku 1896 primátor Čeněk Gregor navrhl městské radě, aby starý obyčej pečeti obnovila. K žádosti rady královského hlavního města Prahy svolil císař František Josef I., že primátor může nosit zlatý nákrční řetěz s medailonem a jeho podobiznou, na druhé straně pak se znakem Prahy. Řetěz byl zhotoven podle návrhu architekta Antonína Balšánka, mimo jiné tvůrce Obecního domu.

Samotný řetěz se skládá z 15 osmihranných a 18 oválných článků, které jsou zdobeny českými granáty. "Zlatník Karel Ebner, který řetěz zhotovil z osmnáctikarátového zlata, se musel zavázat, že už nikdy nevytvoří další stejně vypadající řetěz, aby byl originál jedinečným uměleckým dílem," popisuje ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka. V roce 1897 byl řetěz slavnostně předán primátoru Janu Podlipnému.

Hlava rakouského císaře musela z řetězu pryč

Primátor ho nosíval především při svém uvedení do funkce, vítání císaře a jiných významných hostů, při reprezentačních návštěvách ap. V roce 1918 navrhla rada, aby byl řetěz uložen do městského muzea, jednak proto, že měl medaili s mocnářem, jednak se tehdy pokládalo za nedemokratické, aby byl primátor zvlášť označen. Ale zkušenost brzy ukázala, že je třeba vyjádřit důstojnost tohoto úřadu. Na řetězu ale překážel portrét císaře Františka Josefa.

"V roce 1921 rada rozhodla, aby bylo při návštěvě Paříže použito primátorského řetězu, ale předtím že je nutno patřičně vyhladit hlavu bývalého mocnáře. To se stalo a celková váha medaile i s řetězem se tak o 2 gramy snížila na 909,2 gramy," popisuje Ledvinka. Po druhé světové válce se pak primátorský řetěz začal používat pravidelně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Sbírat houby vám nezakážeme, klidnil obavy lidí z Křivoklátska ministr Hladík

vydáno 29. dubna 2024  21:22

Ministr životního prostředí Petr Hladík vyrazil v pondělí na Křivoklátsko. Důvod? Hlavně klidnit emoce a přesvědčit zdejší obyvatele, že jejich obavy ze...  celý článek