metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Labutě na Vltavě. | foto: METRO

Labutí mláďata jsou opět hvězdami. Sbíječka a pily je z hnízda nevyhnaly

  12:00
Je to taková drobnost, ale Pražany a turisty těší. Na Vltavě jsou už vidět letošní mláďata. Velký zájem vzbouzí zejména malé labutě.

Třeba na poloostrově pod Smetanovým nábřežím to koncem března vypadalo, že prořezy stromů, hluk ze štěpovačky a také sbíječka na tomto místě tradičně hnízdící labutě vyplaší. Nakonec se ukázalo, že práce spíš plašily místní obyvatele, kteří na konání pracovníků upozorňovali.

„Chudinky! U hnízda jim hučí stroje. Nemají klid. Viděli jsme, jak hnízdo opouštějí a nechávají v nich svá vejce!“ komentovali situaci na místě, kde už několik let na jaře labutě pravidelně hnízdí.

Celý příběh jsme od konce března sledovali a zajímali se o to, zdali se nejedná o porušení zákona. Ještě na přelomu března a dubna jsme na místě viděli, že labutě nechávají několik vajec na kraji hnízda, pršelo na ně, bylo chladno. „Dle informací které máme k dispozici, již žádné další práce probíhat nebudou. Ne každé rušení ptáků je porušením zákona,“ sdělil v té době deníku Metro magistrátní vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Ivan Bednář. Daniel Sahula z firmy Trade Centre Praha, jež má pražské náplavky na starosti, deníku Metro nabídl odborný posudek a popsal také záležitost kolem hluku sbíječky, který místní kritizovali. „Byla použita krátkodobě, a to ve vzdálenosti 40 metrů od hnízda, které je navíc cloněno sociálním zázemím,“ uvedl Sahula.

Obavy místních tedy byly zbytečné. Ve středu večer jsme na místě viděli, jak se kolem labutě v hnízdě hemží chlupaté koule. Včera zase přitahovaly zájem lidí nedaleko hnízda.

Nebezpečí pro mladé labutě

  • Ornitologové opět upozorňují, aby lidé ptáky nekrmili pečivem, ani tím tvrdým. Právě to mladé ptáky ohrožuje.
  • „Tento druh potravy postrádá důležité živiny potřebné k jejich zdravému růstu a vývoji. Pečivo obsahuje zejména sacharidy, jejichž nadměrná konzumace způsobuje výživový deficit a oslabení organismu. A ačkoli je labuť spokojeně najedená, její tělo strádá,“ vysvětluje Petra Fišerová, mluvčí Lesů hl. m. Prahy, pod něž spadá záchranná stanice.
  • Takovému mláděti pak nerostou dobře kosti. Vznikají růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou labutě schopny létat. V minulosti došlo k několika amputacím jejich křídel.
  • Podle ornitologů by lidé měli k vodě nosit raději zbytky zeleniny, třeba salát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek