metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Legenda vypráví, že děvčátko Anička z Malostranského hřbitova pomáhá i po své smrti

  11:57
Malostranský hřbitov je pozoruhodné místo na rozhraní čtvrtí Smíchov a Košíře. Je tu nejdojemnější ze všech hrobů – náhrobek děvčátka, jež se jmenovalo Anička Degenová. Holčička zemřela ve věku tří let.
Aniččin hrob na Malostranském hřbitově | foto: David Černý

Je sevřen mezi dvěma velmi rušnými výpadovkami – ulicemi Plzeňskou a Vrchlického. Neleží tedy na Malé Straně, ale daleko za jejími hradbami. Řeč je o Malostranském hřbitově. Už od konce 19. století se zde nepohřbívá a hřbitovu mnohokrát hrozil zánik. Nejnavštěvovanějším místem je náhrobek Aničky Degenové.

Její překrásný a dojemný náhrobek vytvořil v roce 1851 sochař Jan Max. Na vybledlém nápise čteme Anna Degenová (1848–1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice. Rodiče Aničky leží v hrobě jen o kousek dál.

Legenda o svaté holčičce vypráví, že když se v nebi rozdělovaly duše pro čerstvě narozené děti, stala se chyba. Anička dostala místo duše lidské duši andělskou. A tak, když Anička přicházela na svět, zářila na nebesích jasná hvězda, ptáci radostně švitořili, rozkvetly květiny i stromy ze širokého okolí. Zdálo se, že příroda se raduje z příchodu andělského dítěte.

Anička zvala domů žebráky i zloděje. Dala jim vždy vše, co mohla. Svým rodičům prý říkala, že prostě v srdci cítí, že musí pomáhat.

Legenda říká, že Anička rozuměla řeči zvířat i květin. Ukázalo se ale, že pozemský život pro andělskou duši je příliš velkým břemenem. Anička si hrála v okně s hadrovou panenkou, kterou jí ale velký poryv větru vyfoukl z ruky. Holčička se po hračce natahovala, až vypadla z třetího patra na zem. Byla na místě mrtvá. Bůh se smiloval nad jejím pozemským utrpením. Vzal si podle legendy andělskou duši zpět. Za to, jak se obětavě starala o druhé, si Anička vysloužila přezdívku „svatá holčička“.

Legenda také říká, že Anička nepřestala pomáhat ani po smrti. A tak k jejímu náhrobku chodily a chodí děti do dnešních dnů. Nosí jí hračky, svaté obrázky a prosí ji o pomoc. Věří, že jim svatá holčička pomůže.

Vypráví se, že malá Anička po smrti zachránila obyvatelky sirotčince pod Petřínem. Jedna z chovankyň v noci utekla na Malostranský hřbitov, aby poprosila svatou holčičku o uzdravení. Ostatní dívky a řádové sestry vychovatelky se ji vypravily hledat. V tu dobu do sirotčince udeřil blesk. Pokud by v té chvíli byly děti a jejich vychovatelky v budově, nepřežily by.

Co je legenda a co pravda, se už nedozvíme. Pravdou je, že na nejdojemnějším pražském hrobečku stále leží spousty hraček, květin, svatých obrázků a mnohá dětská přání napsaná na papírcích. Děti i po více než 170 letech od smrti svaté holčičky za Aničkou přicházejí a svěřují jí svá tajná přání. Andělská duše malé Aničky tak stále pomáhá a dodává víru ve vše krásné na světě.

Představujeme nejlepší pražské fotografy

Fotograf Ondřej Buček
  • Na tomto místě představujeme nejlepší pražské fotografy. Ondřej Buček uspěl se svým snímkem ze Seminářské zahrady na pražském Petříně, který ozdobí kalendář Miluju Prahu v březnu.
  • „Focení je pro mě jako rybaření. Vezmu foťák, nahodím a čekám na ten nejlepší záběr. Krásně si u toho vyčistím hlavu,“ říká Ondřej. Začal fotit už na střední škole jako párty fotograf. Už tehdy si koupil svůj první foťák a začal cestovat. Během covidu mu nezbylo nic jiného než se zaměřit na domácí hřiště, tedy na Prahu. Ondřej rád fotí západy a východy slunce. Vždy ho potěší, když se mu podaří vychytat zajímavé světelné podmínky pro svou fotku.
  • Autor snímku je IT specialista, rozený Brňák, který žije už 13 let v Praze. Rád cestuje, fotí a zabývá se sporty všeho druhu. Jeho fotka se do kalendáře Miluju Prahu dostala prostě tak, že to Ondřej zkusil a uspěl. „Na kalendář roku 2025 se těším,“ směje se Buček.

Březnová fotka ze Seminářské zahrady na Petříně

Autor:

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek