metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Čtvrtek 28. září 2023. Den české státnosti

Další 3 fotografie v galerii
Dům je podepřený, lidé se prý mohou vrátit do bytů. | foto: Václav Kučera

Lidé by se do Prague Mariny neměli vracet, míní vlastníci bytů

  15:58
Evakuovaní obyvatelé z pražského bytového komplexu Prague Marina, kde byla narušena statika, by se neměli podle tamního Společenství vlastníků jednotek stěhovat zpátky do svých bytů. "Majitelé bytů totiž nejsou spokojeni s aktuálním řešením havárie v domě a pochybují o správnosti kroků společností Metrostav a Prague Marina vůči organům statní správy," řekl předseda společenství Nenad Milovanovič.

Prague Marina

  • V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána.
  • Devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.

V části bytového domu se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, hasiči proto z domu vystěhovali zhruba 30 lidí. Stavaři minulý týden dům zajistili kovovými podpěrami a mluvčí Metrostavu František Polák ve čtvrtek oznámil, že budova je schopná bez omezení plnit svou funkci.

Podle Milovanoviče majitelé bytů jednali se stavebním úřadem Prahy 7, který jim slíbil, že zkontroluje statické zajištění objektu. "Navíc z tohoto jednání vyplynulo, že dosavadní postup nebyl zcela v souladu se zákonem," doplnil Milovanovič. Vlastníci bytů podle něj proto nedoporučují, aby se lidé vraceli do svých bytů.

Přesné příčiny potíží v luxusním bytovém komplexu zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jednou z příčin teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

Metrostav dům podepřel, je to ale dočasné řešení

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. Teprve na základě výsledků znaleckého posudku bude určen další postup. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už podle Metrostavu své domovy opouštět nebudou.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu. Praha jako kulisy

vydáno 28. září 2023  6:55

Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a...  celý článek

Komerční sdělení

Jak připravit klouby na podzimní sychravé počasí?

vydáno 28. září 2023

Léto se pomalu chýlí ke konci, ačkoliv teploměr občas ještě nabídne příjemné teploty. Nicméně, noci se již ochlazují a s tím přicházejí mlhavá rána, kdy...  celý článek

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek