metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Nové graffiti u křižovatky U Bulhara | foto: Patrik Fiala

Metropole je poloprázdná. Lákají ulice bez lidí sprejery?

  16:24
Radnice nepozorují výrazný nárůst graffiti a tagů. Jejich čištění probíhá v Praze pravidelně.

Zastávky tramvají, podchody, ale i fasáda restaurace. To jsou místa v centru metropole, kde v posledních dnech vznikly nové malůvky. Patrik Fiala z projektu Lepší město si všímá nepěkných věcí v ulicích Prahy i v období, kdy jsou prázdnější. Občas totiž i při nouzovém stavu musí kvůli práci do kanceláře. Před několika dny umístil na sociální sítě příspěvek, ve kterém si všiml nových výtvorů sprejerů. „Nemusí to nutně znamenat významný nárůst, ale věřím, že prázdné město vytváří pro pouliční umělce příležitost,“ říká Fiala.

Několik nových „děl“ zaznamenal třeba na rušné křižovatce U Bulhara, jež je na rozhraní čtyř městských částí – Prahy 1, 2, 3 a 8. „Ještě nedávno zde jednu stěnu zdobila nelegální reklama. Ta byla odstraněna a vzhledem k zákazu konání akcí se další nevylepují. Nové graffiti je tady očividně nasprejované přes zbytky plakátů,“ popisuje jednu z fotografií Fiala. V jiné části podchodu jsou nedávné výtvory opět přemalované.

Radnice nepozorují, že by se v posledních týdnech objevovalo v ulicích výrazně více graffiti a tagů než v minulosti. „V Praze 3 jsme žádný nárůst nezaznamenali. Osobně si myslím, že lidé, kteří se toulají po ulicích, jsou nyní naopak nápadnější, v ulicích jsou také více vidět hlídky městské policie, které dohlížejí na dodržování vládou vydaných nařízení. Zavřené jsou i obchody, takže sprejerům mohla dojít barva – vidím to tedy spíš v jejich neprospěch. Nová hlášení stále chodí, jedná se ale spíše o menší malůvky,“ nabízí jiný pohled mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková. Podle ní znemožňovalo čištění mrazivé počasí, které v Česku panovalo před příchodem teplého. „Pokud vznikalo zpoždění s čištěním, bylo zapříčiněné nepřízní počasí,“ dodává mluvčí trojky.

Ani v Praze 8 neevidují znatelný nárůst graffiti. Ale ani pokles. „Tento nešvar stále přetrvává. Čistit tyto plochy budeme průběžně, jako dosud,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

S nelegálními graffiti a tagy dlouhodobě bojují také v Praze 7. „Za nejúčinnější opatření považujeme rychlé odstranění. Přetrvávající graffiti totiž působí na další sprejery jako spolehlivý magnet,“ myslí si mluvčí sedmičky Martin Vokuš a dodává, že ani zde nezaznamenali v březnu zásadní nárůst výskytu nelegálního graffiti. „Nicméně i za současné situace jsme tagy v poslední době odstraňovali, a to na Řezáčově náměstí a u dětského hřiště Sedmikráska,“ říká Vokuš. 

Vyšší výskyt „malůvek“ se podle mluvčího Prahy 10 Jana Hamrníka nekoná ani v této městské části. „Projekt antigraffiti ale běží pořád, nezávisle na dezinfikování veřejných prostranství, které nyní také provádíme,“ zmiňuje Hamrník.

Právě dezinfekce prostor, kde by mohlo dojít k nákaze novým typem koronaviru, je pro radnice v tomto období důležitá. „V současné době se pochopitelně v první řadě zaměřujeme na opatření proti šíření pandemie. Naše úklidová firma pravidelně dezinfikuje lavičky a jejich okolí. Soustředíme se na budovy navštěvované veřejností, a to nejen na úřad či polikliniku, ale myslíme i na další veřejná místa, jako jsou otevřené obchody a lékárny,“ doplňuje Vokuš. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek