metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 3 fotografie v galerii
Dorte Westergaard (vlevo), Jacob Kurek a Greta Tiedje z dánského studia Henning Larsen Architects promění hlavní nádraží. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

  17:01
Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen Architects. Jeho zástupkyně Greta Tiedje a Dorte Westergaard v rozhovoru pro deník Metro představily i například to, čím bude nádraží prospěšné místním.

Vlaková doprava má být dopravou budoucnosti. Počet cestujících příštích desetiletích zdvojnásobí. Jak s tím počítá váš návrh?
Greta Tiedje: Tento aspekt byl východiskem celého projektu. Praha předpokládá, že se zvýší počet lidí, kteří cestují jak železniční dopravou, tak i tou tramvajovou. Také proto se v rámci našeho konceptu počítá i s novou tramvajou zastávkou přímo před halou. Pro cestující je takové řešení ideální a hned se při příjezdu do města zorientují.

Tramvaj pojede přímo parkem. Myslí váš koncept i na bezpečnost chodců?
Dorte Westergaard: V současnosti je park nepřehledný a plný bariér ve formě keřů a podobně. Nemalou část této vegetace odstraníme. Chodci tramvaj uvidí už z dálky. Zároveň se počítá i s tím, že tudy tramvaje pojedou nižší rychlostí. To je dáno i tím, že trať zde bude mít několik zatáček.

Podle vizualizací to vypadá, že je hala z velké části otevřená. Nebude to problém například v zimě?
Greta Tiedje: Halu chceme co nejvíce propojit s parkem. Zároveň ale samozřejmě počítáme s klimatickými podmínkami v Praze. Část haly je v uvozovkách „jen“ zastřešená dřevěnou konstrukcí. Velká část haly je zároveň uzavřená a tím vhodná pro cestující čekající na spoj.

Nová tvář hlavního nádraží podle dánských architektů. Jejich projekt zvítězil v soutěži s názvem Šťastný Hlavák

Je ve vašem projektu změna, která není na první pohled patrná z vizualizací?
Greta Tiedje: Doufali jsme, že je z návrhu vidět maximum. Zdůrazním ale dvě změny. Odstranili jsme parkovací plochu, která je v současnosti nad odbavovací halou. A otevřeností konceptu jsme cestující a kolemjdoucí jakoby pozvali i přímo do interiéru, který bude i lépe vidět díky dennímu světlu.

Čím bude nové nádraží prospěšné místním?
Dorte Westergaard: Především získají Pražané v podstatě nový park. Počítáme zde se skateparkem, hřištěm a psí loukou. Také zde vznikne kulturní zóna, kde bude možné pořádat například vánoční trhy nebo koncerty. Chceme, ať se stane destinací sám o sobě, protože v současnosti se místu Pražané spíše vyhýbají.

Projektu jste dali název Šťastný Hlavák. Proč?
Greta Tiedje: Původně to byl jen pracovní titul, taková naše vize toho, co chceme vytvořit. Protože naším cílem je, ať jsou lidé na nádraží a v jeho okolí šťastní. Nakonec jsme název nechali, abychom si při práci na projektu neustále připomínali naše cíle.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek