metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Slavín | foto: Wikimedia Commons - Miaow Miaow

O hrobech na Vyšehradě by měla rozhodovat komise odborníků

  9:11
Pro národní pohřebiště na Vyšehradě by měla platit jiná pravidla než pro ostatní hřbitovy v Praze. Správa pražských hřbitovů chce zřídit komisi odborníků, která by rozhodovala o tom, kdo bude na Vyšehradě pohřben nebo který hrob bude možné dál pronajímat. "Návrh zásad pro nakládání s hrobovými místy na Vyšehradském hřbitově už leží na pražském magistrátu," uvedl ředitel SPH Martin Červený.

"Chceme, aby se na Vyšehrad vztahovala trochu jiná pravidla. Je to národní pohřebiště. Jakékoli nakládání s hroby by už nebylo na rozhodnutí jednoho úředníka, to jest ředitele správy hřbitovů, ale rozhodovali by o tom odborníci," vysvětlil Červený. Nová pravidla by měla zamezit spekulacím s hrobovými místy, jako se dělo v minulosti.

Místa na hřbitově půjde vydražit v aukci

Národní pohřebiště

  • Vyšehradský hřbitov, součást národní kulturní památky, je od 19. století pohřebiště nejvýznamnějších českých osobností.
  • Jeho součástí je i společná hrobka nejvýznamnějších národních osobností - Slavín. Podle věnovací listiny z roku 1889 byl Slavín určen "k ukládání nejpřednějších, o vzdělanost, pokrok a blahobyt drahého národa českého vynikajícím způsobem zasloužilých mužů".
  • Tuto funkci postupně přejímal celý hřbitov, kterému se proto říká národní pohřebiště. Své hrobky tu mají také některé staré pražské rodiny.

Komise by měla být složena ze zástupců Národního památkového ústavu, Národní kulturní památky Vyšehrad a Národního muzea, mohli by v ní být i zástupci Spolku Svatobor, Klubu za starou Prahu nebo Matice české. "Když zemře významná osobnost a někdo vznese požadavek, aby byla na Vyšehradě pohřbena, měla by o tom rozhodovat tato skupina," uvedl ředitel. Červený předpokládá, že komise by rozhodovala i o neproplacených a zchátralých hrobech, o které není zájem ani v projektu adopcí a které by tak mohly být nabídnuty veřejnosti.

Podle nových zásad by mohla být místa vydražena pouze formou veřejných aukcí. "Zájemce by musel nabídnout nějakou zajímavou částku. Jestliže se na černém trhu účtovalo za hrobky a hroby statisíce až miliony, tak tentokrát by to neúčtoval kameník nebo spekulantská firma, ale správa hřbitovů, respektive Praha, která by zajistila, aby se peníze vrátily do hřbitova," uvedl Červený. Návrh nových pravidel už má na stole nový radní pro sociální oblast Martin Dlouhý, na konci prázdnin by se mohl dostat do rady hlavního města.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek