metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Dalších 13 fotografií v galerii
Muzeum chystá stavbu nové zelenohnědé haly. | foto: DPP

Od vzniku pražského Muzea MHD uběhlo už třicet let. Darem je nová hala

  18:02
Výstavní prostor ve vozovně Střešovice si v neděli připomene výročí otevření. Za tu dobu se jeho sbírky historických vozidel téměř zdvojnásobily.

Střešovické Muzeum MHD slaví třicet let a nadělilo si dárek. Chystá totiž stavbu nové dvoupodlažní výstavní haly pro historické autobusy a silniční pracovní vozy. Stavba má začít ještě letos na podzim a být hotová v roce 2025. Měla by vyjít na zhruba sto padesát milionů korun.

„Novou výstavní halou rozšíříme expozici o celou sekci silničních vozidel. Chybějící autobusy jsou nejčastěji zmiňovaným požadavkem v průzkumu, který pro dopravní podnik mezi návštěvníky Muzea MHD letos v dubnu provedla agentura STEM/MARK s jinak vynikajícím hodnocením s průměrnou známkou 1,4,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady dopravního podniku Zdeněk Hřib.

Zajímavé technické památky, jež jsou dočasně odstaveny v depozitářích, podle něj konečně dostanou důstojné místo. „Rád bych ji pro návštěvníky otevřel ke stému výročí zahájení pravidelného provozu autobusů v Praze, tedy 20. června 2025,“ dodává náměstek.

Nová výstavní hala pro silniční vozidla bude na dolním konci nádvoří vozovny, zapuštěná do svahu a dvoupatrová. Na vjezdu z Cukrovarnické ulice bude spodní patro, kde se usídlí stálá expozice historických autobusů. Kromě výstavních prostorů budou v nové hale také přednáškové sály, výstavy a občerstvení. Vedení muzea by po roce 2025 rádo získalo další prostory pro depozitář. Vzniknout by mohl v garážích v Hostivaři.

Muzeum bylo slavnostně otevřeno 14. května 1993 a první návštěvníci se do něj podívali o den později. Na tuto neděli proto dopravní podnik připravil v Muzeu MHD dětský den a na pondělí 15. května speciální komentované prohlídky. Je co slavit. Muzeum dosud navštívilo přes 511 tisíc lidí. Za třicet let fungování se jeho sbírka historických vozidel téměř zdvojnásobila. Jak šel čas s Muzeem MHD od založení v roce 1993 do současnosti, mapuje na 128 stranách také tento týden vydaná knížka s názvem 30 let Muzea MHD 1993–2023. Zájemci si ji za 139 korun mohou zakoupit přímo v muzeu, v infocentrech dopravního podniku nebo on-line ve Fanshopu na webu největšího pražského dopravce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek