metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 3. května 2024. Svátek má Alexej

Další 3 fotografie v galerii
Nejlepší voda v Praze je v pítku na Malostranské, říká seniorka. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Osvěžení v létě. Kde si dát v metropoli doušek vody z pítek

  8:40
Teploty rostou a s nimi i žízeň. Deník Metro zmapoval místa, kde se mohou kolemjdoucí zdarma napít. V metropoli funguje více než padesát pítek.

„To je ta nejlepší voda v Praze,“ prohlásila seniorka, která se napije vždy, když míjí pítko u stanice Malostranská.

Nemusíte se bát o čistotu vody. Všechna pítka jsou napájena z veřejného vodovodního řadu a většina také označena tabulkou pitná voda.

„Voda z nich tryská a také prochází pravidelnými kontrolami a mytí rukou je tudíž nemůže nijak kontaminovat,“ uvádí Barbora Lišková z Technické správy komunikací (TSK).

„U pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody,“ dodává Lišková z TSK, která v metropoli spravuje devět pítek. Najdete je v Celetné, na náměstí Republiky, v Zítkových sadech, u Dětského domu, U Bati na Jungmannově náměstí, Na Slupi, Na Hřebenkách, Loretánském náměstí a v Ungeltu.

Další desítky jich spravují městské části. Praha 1 se stará o 14 pítek, například pod Karlovým mostem, ve Vlašské ulici, ve Vrchlického sadech, Za Haštalem, ve Františkánské zahradě, pod Petřínem v Hellichově ulici, Jilské a Vodičkově ulici, na Kozím plácku mezi ulicemi U Obecního dvora a Haštalská, v parcích Lannova a Petrská, na Senovážném náměstí, na Slovanském ostrově či na Kampě.

„Zatím se jiná pítka neplánují. Výhledově se jedná o vodním prvku na nově uvolněné ploše bývalého parkoviště na Malostranském náměstí,“ uvedla pro deník Metro Veronika Blažková, mluvčí MČ Praha 1.

Tipy na pítka

Nejvíce jich najdete v centru.

Ve Františkánské zahradě najdete tři pítka.

Další jsou v Havlíčkových sadech, v Letenských sadech, v Heroldových sadech či v parku Folimanka.

Oblíbená pítka jsou na Kubánském náměstí, na náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Žižkově náměstí, Senovážném náměstí či ve Vodičkově ulici.

Praha 2 má v péči deset pítek a navíc zprovoznila jednu starou studnu v Havlíčkových sadech. Na dvě pítka narazíte na náměstí Míru, v Havlíčkových sadech je jedno v parku a druhé na dětském hřišti U Štiky, dvě v parku Folimanka a jedno na dětském hřišti, na veřejném dětském hřišti Na Výtoni a na veřejném dětském hřišti u Vodárny.

„Z důvodu velkého vandalismu na pítkách a ucpávání odtoků, neuvažujeme s dalším rozšířením pítek na území městské části Praha 2,“ dodává Simona Műllerová, z odboru životního prostředí MČ Praha 2.

Na území Prahy 3 mají 12 pítek, které čistí třikrát týdně. Napít se tak můžete například na Jiřího z Poděbrad, Škroupově náměstí, Žižkově náměstí, v ulici Sladkovského, Radhošťská nebo u Křížku.

Praha 4 spravuje 26 pítek a dvě studny. Praha 6 má pítka v centrální části starých Vokovic či Na Hadovce. A plánují další v rámci městského parteru, o kterém mohou občané hlasovat do konce července.

Praha 7 má v současnosti ve správě čtyři pítka: na dětských hřištích v ulici Tovární a U Sparty a v parčíku u kostela sv. Antonína a na Ortenově náměstí. Poslední dvě jmenovaná jsou v této chvíli mimo provoz, připravuje se oprava. Další pítka, kupříkladu v Letenských sadech, má ve správě Magistrát hl. m. Prahy.

„Rádi bychom, aby vodních prvků bylo v ulicích Prahy 7 více. Proto se do přípravy renovace veřejných prostranství snažíme tyto prvky přidávat. V současné době připravujeme rekonstrukci dětského hřiště Sedmikráska v Jateční ulici. Projekt jsme rovněž doplnili o vodní prvek - brouzdaliště,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Praha 8 provozuje pítko v Kaizlových sadech na dětském hřišti, na Karlínském náměstí, ve Větrušické ulici a v Thomayerových sadech, kde mají i vodní prvek s vodní pumpou. Praha 9 má pítka například v parku Přátelství a v ulici Podvinný mlýn.

Pítka na Praze 10 jsou umístěna na Kubánském náměstí, v Heroldových sadech, v parku Malinová-Chrpová, Jabloňová, u Vršovického nádraží, dále ve Strašnickém parku, v parku Ivana Jilemnického a na několika dětských hřištích.

Správa pítek je velmi náročná finančně. Například loňská spotřeba vody u devíti, které spravuje TSK, činila roční spotřeba vody cca 5 500 m³. Celkové roční náklady na jejich obsluhu, údržbu a čištění činí zhruba na 700 tisíc korun. Navíc se pítkům nevyhýbají ani nehody.

„V roce 2014 si velkou opravu vyžádalo pítko na náměstí Republiky, které bylo zcela zdemolováno po střetu s automobilem. Podobný osud mělo ve stejném roce i pítko Ungelt, do kterého během dvou měsíců naboural automobil hned dvakrát. V loňském roce větší opravy nebyly,“ vzpomíná Lišková.

Fontány a pítka jsou v provozu od května do října, v případě příznivého počasí se zprovozňují už v dubnu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Válka se nikdy nemění. Seriálový hit jménem Fallout navždy zvedl laťku herním adaptacím

Strážce streamu
vydáno 3. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Proč byste měli i jako pařením her nepolíbení jedinci věnovat pozornost televizní adaptaci jednoho z nejvýznamnějších značek videoherního průmyslu? Tuhle...  celý článek

Zálivky do korporátů jsou zbytečně plné chemie, říká omáčkář z Moravy

vydáno 3. května 2024  9:21

Fermentace je tradiční metoda, která v současnosti slaví svůj comeback. Delší trvanlivost je jen jednou z mnoha výhod.  celý článek

Světový den filmové legendy Star Wars se blíží. Ve hře je pro soutěžící tisíc dolarů

vydáno 2. května 2024  18:58

Co kdyby vám někdo řekl, že dostanete pětadvacet tisíc korun za to, že zhlédnete ságu Star Wars? Má to ovšem malý háček. Šanci na prémii mají ti, kteří...  celý článek

Spor kvůli Liberty se prohlubuje. Tameh zpochybňuje restrukturalizaci

vydáno 3. května 2024  17:42,  aktualizováno  21:07

Spor mezi společnostmi Tameh a Liberty se přitvrzuje. Podle zástupců Tamehu nemusí být dřívější informace o schválení restrukturalizačního plánu...  celý článek