metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš
Radnice Prahy 10 | foto: Google Maps

Podepsali referendum proti stavbě nové radnice, nyní dostanou od městské části pokutu

  13:47,  aktualizováno  14:15
Úředníci Prahy 10 udělili kvůli přestupkům v souvislosti s vyhlášením referenda zatím 201 pokut. Částky ale byly při spodní hranici, do 300 korun. Podezřelých ze spáchání přestupku bylo přes 600 lidí, údajně podepsali petici k vyhlášení referenda neoprávněně, vícekrát nebo v ní uvedli chybné údaje. Vyplývá to z materiálu, který bude v pátek projednávat zastupitelstvo. Návrhový výbor žádal vyhlášení referenda o stavbě nové radnice. Městská část ale nakonec vyhlásila referenda tři, otázky na radnici byly součástí jednoho z nich.

Téměř dvě třetiny podezření na přestupky už úředníci radnice odložili. „Mezi odložené věci patří také oznámení o přestupku, která se týkají občanů, kteří mají trvalý pobyt v městském obvodu Prahy 10,“ píše se v dokumentu. Těchto asi 220 spisů bylo odloženo kvůli tomu, že jejich jednání nebylo shledáno úředníky jako úmyslné, což zákon o místním referendu vyžaduje.

Pokutovaným hrozilo, že budou muset zaplatit až 3000 korun. Úředníci ale po projednání přestupků uložili pokuty mezi 100 a 300 korunami, celkem za 33 200 korun. Ve třech případech zahájili přestupkové řízení. „Jsem přesvědčen, že ti lidé úmyslně nic neporušili, proto jsem proti sankcionování. Jen vyjádřili občanskou nespokojenost se záměrem postavit miliardové sídlo radnice a za to jim se sluší spíše poděkovat,“ řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Radek Lojda (TOP 09).

Příliš mnoho referend

Navrhovatelé referenda požadovali, aby se o stavbě radnice rozhodovalo v termínu komunálních voleb kvůli očekávatelné vyšší účasti. Podle úřadu ale bylo na petici málo platných podpisů, což potvrdil i soud. Radnice pak vyhlásila referenda vlastní ve třech termínech loni na podzim, s volbami se kryl jeden z nich. Žádné ale nebylo kvůli nízké účasti platné.

Společně se senátními volbami mohli obyvatelé Prahy 10 hlasovat o zákazu hazardu a vybudování hospicu. O týden později se hlasovalo o stavbě nové radnice a rekonstrukci fotbalového stadionu Bohemians. V termínu komunálních voleb pak lidé rozhodovali o privatizaci bytů, opravách silnic, stavbě parkovacího domu a kamerovém systému.

Radnice má stát 775 milionů

Přípravný výbor chtěl nechat občany Prahy 10 v referendu rozhodnout o stavbě nové radnice. Její cenu městská část spočítala na 775 milionů korun, což opozici přijde předražené. Novou budovu chce vedení Prahy 10 postavit kvůli špatnému stavu současného sídla.

V referendu, pro nějž přípravný výbor sbíral podpisy, byly otázky na omezení ceny nové radnice na nejvýše půl miliardy korun, požadavek na zrušení dosavadního procesu výběru nového sídla, zařazení ekonomické výhodnosti a dopravní dostupnosti do hodnotících kritérií této zakázky a vyhlášení architektonické soutěže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek