metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Farmářské trhy | foto: Archetyp - Michal Vokřál

Potravinám od farmářů lidé příliš nedůvěřují. Kontroly musí zpřísnit

  6:00
Farmářské trhy zpřísní kontroly. Lidé ale prodejcům přiliš nevěří. Podívejte se, jaké jsou finty čtenářů při nakupováních na trzích.

Finty falešných farmářů

Pochází potraviny z farmy? Tady jsou zkušenosti čtenářů.

  • Známý mi vyprávěl, že vždy nakoupí v Makru nejlevnější brambory, dojede s nimi za město, kde je vyválí v bahně a pak je zase vrátí do pytlů. Na tržišti je pak prodává jako čerstvě vyorané. Zaschlé bláto prý s lidmi dělá divy. U stánku má známý téměř pořád fronty. Za odpoledne si vydělá zhruba pět tisíc korun.
  • Tuto výpomoc z obchodů prý praktikují farmáři zcela běžně, když si potřebují rozšířit nebo doplnit sortiment (pokud se zrovna nerozhodnou prodávat „domácí datle ze skleníku“ v prosinci.
  • S cedulkou bio prodáte vše.

Vyrazili jsme na farmářské trhy prodávat zboží ze supermarketu a nikdo nás nekontroloval. Čtenáře Metra naše odhalení zas tolik nešokovalo. Řada z nich má totiž s prodejci špatnou zkušenost.

Farmáři si občas zajdou nakoupit zeleninu do obchoďáku

"Pracuji v jednom obchodním řetězci a když jsou v okolí farmářské trhy tak u nás na krámě zeleninu vykoupí po ránu takzvaní farmáři," píše čtenář Martin.

Také Česká obchodní inspekce spolu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí řeší ročně případy falešných farmářů. Těm hrozí za prodej špatných potravin i milionové pokuty. "Při udělování pokut ale vždy dbáme na finanční situaci dané osoby, milionové pokuty tak nepadají," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Farmáři zpřísní kontroly

Samotní provozovatelé slibují, že kontroly ještě zpřísní. "Připravujeme na jaro certifikát, který nakupujícím zaručí, že jde o kvalitní zboží," informuje Jiří Sedláček, předseda společnosti Archetyp, která organizuje trhy na několika místech metropole.

Návštěvníci trhů pak často sází na různé fígle, jak původ zboží ověřit.

Finty čtenářů

Napsali jste nám, jak poznat, že zboží pochází z farmy.

  • Mám vlastní recept. Koukám se farmářům na ruce. Zemědělská práce by na nich měla být vidět.
  • Každý přece ví, že i když budu pěstovat zeleninu ve skleníku, tak první kedlubny budou nejdříve v květnu a pórek až v červenci.
  • Nevědomky jsem  v originálním dřevěném stánku koupil víno z Evropské unie, a to od českého vinařství. Na stánku byl obrovský nápis České vinařství. Ale doma pak koukám na malou etiketu vzadu, která dokázala opak. Moje chyba, bylo to nejlevnější víno z nabídky. Možná že ta nejdražší jsou opravdu česká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek