metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 3. května 2024. Svátek má Alexej
Usail Bolt po finále běhu na 100 metrů opět bavil diváky. | foto: ČTK

Proč sportovci koušou do medaile? Přečtěte si o zajímavých detailech

  8:00
Největší pozornost během olympijských her se vždycky věnuje medailovým výkonům, neuvěřitelným návratům či mučivým porážkám. Ale co detaily, kterých si nikdo moc nevšímá? Zpravodajský server BBC News se zaměřil na méně sledované otázky a zajímavosti letošní olympiády. Víte, proč se běhá proti směru hodinových ručiček? Nebo proč se na zahájení mluví francouzsky?

1. Opičky atletů pro kamery

Olympijští sportovci jsou pod nesmírným tlakem. Ale tam, kde svého času stála na startu sprintu na 100 metrů řada mužů s kamennými obličeji zírajících přímo před sebe, je nyní zvykem předvést malé divadýlko pro kamery.

Justin Gatlin proto zasalutoval davu, Yohan Blake, který si rád dává říkat "Zvíře", zatřásl celým tělem a pak do kamery zavrčel. Pozdější vítěz Usain Bolt tančil, jako by poslouchal hudbu, než si přiložil prsty k hlavě, jako by otíral pot. V krátké pantomimě nesměl chybět náznak dýdžeje a pohyb prsty napodobující běžce.

Julija Zaripová a její konkurentky v běhu přes překážky na 3000 metrů.

2. Proč atleti běhají proti směru hodinových ručiček

Převládá běžný omyl, že zažité běhání po oválu proti směru hodinových ručiček pochází z dob dávného Řecka. Nepochází. Podle profesora řecké historie Cambridgeské univerzity Paula Cartledge se v Olympii i kdekoli jinde v Řecku běhalo po rovných tratích, což platilo pro lidi i koně na hippodromu. A jednotlivá kola byla "tam a zpět".

Při raných moderních olympijských hrách v Aténách (1896 a 1906), Paříži (1900) a St. Louis (1904) atleti běhali po směru hodinových ručiček. Inspirací byla zřejmě Anglie, kde se všude běhalo po směru hodinových ručiček až do 50. let minulého století. Jak se tedy běh "na opačnou stranu" stal normou? Podle knihy Running Through the Ages (Běh napříč věky) od Edwarda Seldona Searse se ve 20. století řada zemí začala přizpůsobovat americkému zvyku běhání proti směru hodinových ručiček. Tento trend postupně sílil a olympijští organizátoři se dostali pod tlak, aby se přizpůsobili zbytku světa.

Existuje ovšem celá řada dalších teorií včetně té, že většina sportovců jsou praváci, pravou nohu mají silnější - a dává tedy větší smysl, aby se postarala o "zvýšenou námahu" plynoucí z lehce delší vzdálenosti, kterou musí běžec při zatáčení doleva překonat. A zaslechnout se dají i názory, že díky směru otáčení Země se při běhu proti směru hodinových ručiček dá běžet rychleji - přinejmenším na severní polokouli.

Jachtař Ben Ainslee na známce, která se dostala do oběhu jen pár hodin po jeho triumfu.

3. Výroba známky trvá jen několik hodin

Každý zlatý medailista z britského týmu dostane vlastní známku a jeho rodné město poštovní schránku natřenou zlatě. Ale jak je možné tyhle známky udělat a dostat do oběhu tak rychle?

Když jachtař Ben Ainslie vyhrál v neděli zlatou medaili ve své třídě Finn, tým osmi návrhářů královské pošty Royal Mail byl v pohotovosti. Fotografové jim poslali výběr nejlepších snímků a tým designérů měl hodinu na to, aby je vyhodnotil, našel ten opravdu nejlepší, ořezal, vyčistil, přidal Ainslieho jméno a umístil na šestiznámkový aršík. Když vyjely z tiskárny, chopila se aršíků letka 90 řidičů pošty, naložili je do dodávek a rozvezli do více než 500 poštovních úřadů, kde byly od pondělka v prodeji.

Zakladatel olympijských her Pierre Coubertain.

4. Proč je francouzština hlavním jazykem olympiády

Při zahajovacím ceremoniálu se všechny hlavní projevy nejprve ozvaly ve francouzštině a až pak anglicky. Ale proč? Je to tím, že je francouzština stále považována za diplomatický jazyk? Po staletí se političtí vyslanci zemí celého světa učili mluvit francouzsky.

Důvodem ovšem je spíše to, že moderní olympijské hnutí, které sídlí ve frankofonním městě Lausanne, založil Francouz Pierre de Coubertin, jenž se zasloužil v 90. letech 19. století o vznik moderních olympijských her. Mnozí argumentují, že by hlavním jazykem měla být spíše angličtina. A podle jiných by si OH zasloužily návrat ke kořenům, a tudíž k řečtině.

Rodiče americké gymnastky Aly Raismanové v akci.

5. V hlavní roli rodiče sportovců

Ohnisko pozornosti se vždycky soustřeďuje na sportovce, ale na londýnské olympiádě se hvězdami stávají i mnozí z jejich rodičů. Kolik lidí vidělo emotivní hold otce Chada Le Close svému "nádhernému chlapci" poté, co vybojoval plavecké zlato? Otec Bert vypadal, jako by úplně zapomněl, že je v televizi. Jeho syn, jihoafrický plavec Chad, naprosto nečekaně porazil v motýlkářské dvoustovce Michaela Phelpse. A Bert vybuchl emocemi: "Koukněte se na něj. Brečí jako já. Miluju tě. No koukněte se na něj! Miluju ho." Následovaly superlativy včetně "nádherný" a "neuvěřitelné". Pak se Bert omluvil, když si uvědomil, že ho živě vysílají do éteru, ale v tu chvíli už si získal srdce celého národa.

Stejnou hvězdou se stala matka americké gymnastky Aly Raismanové, kterou natočili, jak nesmírně prožívá sestavu své dcery na bradlech. K náklonům, jimiž jako by matka Lynn dceři chtěla na dálku pomáhat, se připojil i otec Rick a jejich nahrávka si na internetu získává čím dál tím víc diváků.

Jedním z vítězů olympiády je firma Dr.Dre, která sportovcům zadarmo dala sluchátka. Tím obelstila přísné zákazy reklamy, které na olympiádě platí.

6. Sluchátka Dr.Dre jsou všude

Jakkoli před začátkem her bylo dáno jasně na vědomí, že nebude tolerován žádný pokus protlačit na hry produkt firmy, jež není oficiálním sponzorem olympiády, přinejmenším jedné firmě se tohle pravidlo povedlo snadno obejít.

Olympijští diváci zaznamenali, že na hrách dominují sluchátka Beats amerického rappera Dr.Dre. O jejich všudypřítomnost se přinejmenším částečně postaralo jejich rozdávání zdarma sportovcům. A zvláště nepřehlédnutelná jsou při plavání, kde v nich často atleti přicházejí "na plac".

Kanoista Tony Estanguet kouše do zlaté medaile

7. Okusování medaile je starobylý zvyk

Proč je tak běžné, že držitelé zlatých medailí při pózování pro kamery do svého cenného kovu koušou? Toto gesto napodobuje dávnověký test, zda podaná mince je skutečně zlatá. Pokud byla, pak na ní zuby nechaly jen malý otisk. Padělky z levnějších kovů byly měkčí. V dnešní době jde ale spíš o reakci na žádosti fotografů: "polib ji," nebo "kousni do ní", které se ozývají tak často, až je mnozí atleti očekávají a udělají toto gesto sami od sebe.

Britský běžec John Regis si vzpomíná, že stejným způsobem kousal do své medaile už při mistrovství světa v roce 1991. "Když jsem byl dítě, matka nám kupovala ty čokoládové penízky zabalené v celofánu. Tak jsem se chtěl ujistit, že tahle není z čokolády," zažertoval. Není to ovšem bez rizika. V únoru 2010 během zimních olympijských her si německý sáňkař ulomil kus předního zubu, když se zakousl do medaile.

Komentáře

Hlavní zprávy

Válka se nikdy nemění. Seriálový hit jménem Fallout navždy zvedl laťku herním adaptacím

Strážce streamu
vydáno 3. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Proč byste měli i jako pařením her nepolíbení jedinci věnovat pozornost televizní adaptaci jednoho z nejvýznamnějších značek videoherního průmyslu? Tuhle...  celý článek

Zálivky do korporátů jsou zbytečně plné chemie, říká omáčkář z Moravy

vydáno 3. května 2024  9:21

Fermentace je tradiční metoda, která v současnosti slaví svůj comeback. Delší trvanlivost je jen jednou z mnoha výhod.  celý článek

Světový den filmové legendy Star Wars se blíží. Ve hře je pro soutěžící tisíc dolarů

vydáno 2. května 2024  18:58

Co kdyby vám někdo řekl, že dostanete pětadvacet tisíc korun za to, že zhlédnete ságu Star Wars? Má to ovšem malý háček. Šanci na prémii mají ti, kteří...  celý článek

Bohatá, úspěšná, ale sama, říká o Coco Chanel choreograf. Připravil o ní balet

vydáno 3. května 2024  14:52

Přes deset let vede balet Národního divadla Brno (NdB) slovenský choreograf a bývalý špičkový tanečník Mário Radačovský. Na jih Moravy přinesl světové...  celý článek