metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Recenze: Z filmu Divoši od šedesátiletého Stonea sálá mladická energie

  14:00
Jako by se Oliver Stone svým novým filmem snažil dokázat, že ještě nepatří do starého železa.
Nepříliš výrazný herecký projev Blake Livelyové skvěle vyvážil démonický Benicio Del Toro. | foto: Bontonfilm

Novinka šestašedesátiletého Olivera Stonea Divoši není o drsných byznysmenech z Wall Street, ani se v ní neřeší politika. Snad jen to, kam to vede, když se nedaří legalizovat lehké drogy. Ale to je tak vše, navíc to Stone neříká nijak polopatě, jen to prostě visí ve vzduchu. Takhle rozháraně uvolněný, akční a celkem zábavný kousek byste totiž opravdu čekali spíš od Tarantina nebo nedávno zesnulého Tonnyho Scotta.

Divoši

Hodnocení: 3/5

  • Premiéra: 27. září
  • Žánr: krimi drama
  • Režie: Oliver Stone
  • Hrají: Aaron Taylor-Johnson, Taylor Kitsch, Blake Livelyová, John Travolta, Benicio Del Toro, Salma Hayeková a další
  • USA, 2012, 131 minut

Samotný příběh podle stejnojmenného románu a údajného amerického bestselleru spisovatele Dona Winslowa, který se spolu se Stonem spolupodílel i na filmovém scénáři, není příliš komplikovaný. Proti sobě v něm stojí na jedné straně trojice Američanů: citlivý botanik Ben (Aaron Taylor-Johnson), přímočarý válečný veterán z Afghánistánu Chon (Taylor Kitsch) a jejich společná přítelkyně, které říkají O (Blake Livelyová), a na straně druhé mexický drogový kartel, jemuž velí krutá kráska Elena (Salma Hayeková) společně se svou pravou rukou, záludným Ladem (Benicio Del Toro).

Kartel se o mladíky začne zajímat kvůli tomu, že se jim podařilo vyšlechtit marihuanu s neuvěřitelně vysokým podílem THC a rozjet s ní velký byznys pro vybranou klientelu. Jejich obchod kryje federální agent v podání výborného Johna Travolty. Film se naplno rozjíždí až v momentu, kdy mladíci odmítnou "gentlemanskou" dohodu drogového kartelu, aby spojili své "firmy", což Mexičany pochopitelně dost namíchne, a tak unesou O, aby mohli oba muže vydírat. Ti si to ale nenechají líbit.

Kdo jsou vlastně ti Divoši?

Celý film se tváří, jako kdyby byl vyprávěn z perspektivy trochu přecitlivělé O, což ale doceníte až v samotném závěru. Stone celkem vtipně těží z toho, že zatímco pro trojici jsou divochy krutí Mexičané, tak pro ně zase sexuálně až příliš odvázaná milenecká trojice. A že není nic jen černobílé, film naznačuje třeba i tím, že citlivý a mírumilovný Ben se sám stane stejně krutým jako drogový kartel, zatímco chladná Elena si jako v telenovele "pokecá" s unesenou O o trablech se svou krásnou dcerou.

Ironicky vyznívá i samotný závěr, v němž se znovu přihlásí o slovo Travoltův federální agent. Kouzlo Divochů ale spočívá hlavně v tom, že přes nadsázku, jistou schematičnost u postav a až povrchní lehkost, se kterou se ženou kupředu, stihnou ještě jaksi mimoděk vtipně komentovat.

Autor: Aleš Mečíř Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek