metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Rozhovor: Upíři tam jsou, ale jinak je to historický film, říká Walker

  7:00
Jako titulní postava filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů, který má tento týden premiéru, si Benjamin Walker nasadil cylindr a do ruky popadl sekeru, aby ukázal trochu jinou stránku šestnáctého amerického prezidenta. A užíval si každou minutu.
Benjamin Walker jako americký prezident Abraham Lincoln | foto: Bontonfilm

Ještě nemáte moc zkušeností se vším tím mediálním humbukem okolo premiéry filmu, že?
Ne, ale je to intenzivní. A učím se. Upřímně je to práce na plný úvazek. Vždycky jsem si myslel, že prací herce je natočit film, ale je to spíš tak, že herec má víc  práce s tím, aby ten film prodal. A musí o něm hodně mluvit.

A co si myslíte o otázkách, které vám lidi kladou?
Ty jsou dobré. Myslím, že lidi jsou opravdu zvědaví. U Lovce upírů nemusí předstírat zájem, protože ten námět většinu lidí zaujal.

Tak on stačí už ten název filmu, ne?
Přesně. Ale myslím si, že lidi stejně doteď nevěří, že ten film bereme vážně. Pořád se ptají, jestli je to komedie, a já jim na to říkám: "Ne, je to historický film o Lincolnovi."

Svou rolí jste se zařadil do dlouhé řady lovců upírů. Před vámi byla Buffy, Blade a další, víte to?
To je pravda, už nějaký čas tyhle stvůry zabíjíme.

Předtím jste ztvárnil i prezidenta Andrewa Jacksona v představení na Broadwayi...
Ano, specializuji se na divné prezidenty.

Jak jste se připravoval na roli Abrahama Lincolna?
Přečetl jsem o něm několik knih. Nejvíce mi pomohla Lincolnova melancholie, protože pojednává o jeho dětství a o tom, jak se v útlém věku vyrovnával se smrtí a chudobou. Zaměřuje se spíš na temnou stránku jeho života. A to se víc hodí k příběhu, který se snažíme vyprávět my.

Dozvěděl jste se o Lincolnovi nějakou překvapivou zajímavost?
Dost zajímavé je, že je to vlastně obyčejný chlapík z chudých poměrů. To z něj dělá mimořádnou osobnost. I přes to dokázal ve svém životě dokázat mimořádné věci.

Kdo by se hodil do hororu?

  • Florence Nightingalová: Legendami opředená zdravotní sestra zachránila bezpočet životů v Krymské válce. Proslavila se pod přezdívkou Dáma s lucernou. Byla synonymem pro sanitaci a hygienu. Její dovednosti by byly jistě užitečné při vypuknutí infekční nákazy, která by měnila lidi v zombíky.
  • Kleopatra: Poslední egyptská vládkyně byla mystická žena, která experimentovala s čarodějnictvím a tajemnými látkami. Kdo jiný by se hodil na zastavení mumie v jejím rodišti?
  • Horác Nelson: Britský námořní kapitán a hrdina napoleonských válek má spoustu zkušeností na otevřeném moři. Věříme, že by to byl skvělý zabiják draků nebo vodních příšer.
  • William Gladstone: Jeden z nejdéle sloužících britských premiérů strávil každou volnou chvilku na své zahrádce. Říkalo se o něm dokonce, že má zelené prsty. Jeho um by byl k nezaplacení, pokud by na nás zaútočily zmutované rostliny jako ve Dni trifidů, nebo kdyby se vrátila obluda z Malého krámku hrůz.
  • George Washington: První americký prezident byl výborný střelec a nadšený lovec lišek. Nevidíme tedy důvod, proč by se neměl vypravit na lov velkých chlupatých monster - vlkodlaků.

Při natáčení filmu jste zažil opravdovou fušku - náročný trénink i složitý make-up...
Jo, v maskérně mi vážně dali zabrat. Nanášení make-upu trvalo třeba i šest hodin denně. A pak jsem šel teprv do práce. Měl jsem běžně osmnáctihodinové pracovní dny. Bylo to kvůli tomu, že jsem hrál Lincolna od jeho mládí až do smrti. A moje stará verze se musela maskovat dlouho. Ale pracovali na mě ti nejlepší v oboru, kteří vytvořili masky i pro Pozoruhodný příběh Benjamina Buttona.

Dovolili vám spát v křesle v maskérně, zatímco vás líčili?
To se nedá, protože je to moc nepohodlné. Ale aspoň jsem si tam přinesl malou televizi a mohl jsem se podívat až na tři filmy za jedno sezení. Na takové snímky, které by měl každý vidět, aby si rozšířil obzory. Podívali jsme se třeba na Kurosawovy filmy. A taky jsme viděli snad všechny filmy s upírskou tématikou, které byly kdy natočeny.

Váš film se pohybuje na pomezí mezi historickou fikcí a hororovou akcí. Jak jste zvládli namíchat takový mix?
Moje největší starost byla o to, aby ten film nebyl absurdní. Aby vtip, který je v názvu filmu, zůstal jenom tam. Abychom si z postavy Lincolna nedělali legraci a neznevažovali ji. Prostě jsme se snažili udělat historický film, který má v sobě nějaké ty upíry.

Jak se vám pracovalo s režisérem Timurem Bekmambetovem?
On jde vždycky rovnou na věc. "Tohle je tohle, teď děláme tohle, připoutejte se a jedem." Je to mimořádný člověk. Je jako takový profesionální šestiletý předškolák, který dostává fantastické nápady zničehonic a z čistého nebe. S ním nikdy nevíte, co se bude který den točit, a to já miluju. Byla to taková partyzánská práce s představivostí. Máme ale přitom strukturu Lincolnova života a přes tu nejede vlak. Zásadní události jeho života jsme nechtěli vůbec měnit. Timur je navíc perfekcionista, co se týče vizuální stránky filmu. Jednou jsme třeba udělali třicet, nebo možná padesát klapek od jedné scény a já už jsem začínal být vážně sprostý. Ale Timur mi pak večer ukázal, co se nám podařilo natočit a já jsem musel uznat, že to byla paráda. Klidně ať se po nás povozí a točí jeden záběr stokrát, když se mu podaří získat úžasně vizuální scény, které umocňují celý příběh. To je podle mě cíl každého filmaře.

Vyhrál by pěstní souboj Daniel Day-Lewis, který hraje prezidenta v právě vznikajícím filmu Lincoln, nebo vy?
No, to je těžká otázka. Protože on se na mě může podívat těma svýma úžasnýma očima a já se změním v písek. Ale kdybych měl s sebou svou sekeru, asi by měl vzít nohy na ramena. A musím říct, že my máme ve svém filmu lepší upíry než oni. (na tuto a další, trochu hloupější otázky odpovídá Benjamin Walker v našem videu v anglickém znění)

Autor:

Hlavní zprávy

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek