metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Rozhovor: Ve filmu Odplata mi strkali nůž do obličeje, říká Janssenová

  8:00
Ztvárnila zloducha v Bondovi, Jean Greyovou v X-Menech, přitažlivého transsexuála v seriálu Plastická chirurgie s. r. o. a brzy se objeví jako záu babizna ve filmu Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. Ve výčtu rolí nizozemské herečky, modelky a režisérky Famke Janssenové působí manželka vysloužilého agenta CIA z filmu 96 hodin: Odplata, který je od minulého čtvrtku v kinech, jako nejvíc normální osoba.
Famke Janssenová v novém snímku 96 hodin: Odplata | foto: Bioscop

96 hodin: Odplata

  • Premiéra: čtvrtek 4. října
  • Žánr: akční film / thriller
  • Režie: Olivier Megaton
  • Hrají: Liam Neeson, Famke Janssen, Maggie Grace a další
  • Francie, 2012, 98 minut

Někde jste se zmínila, že vás při natáčení vašeho nového snímku očaroval chaos Istanbulu. Jak na vás tohle město působí?
Je to naprosto dechberoucí krásné místo. Je velmi staré, ale zároveň v něm velice rychle roste ekonomika, takže samo sebe trochu přerostlo. Výsledkem je, že v ulicích je víc aut, než je město schopné pojmout. víc lidí a víc mopedů, víc divokých psů, víc motorek... A na mešitách jsou nainstalované tlampače a ty svatostánky v době modliteb spolu soupeří, která bude nejhlasitější několikrát za den. Co se tam děje na ulicích, to by stálo za samostatný film. Je to docela chaotický zážitek, ale k tomu, co jsme točili, se tahle kulisa náramně hodila.

Natáčeli jste v okolí Grand Bazaar. Tam se vyskytuje dost divokých zvířat, ne?
Ano, jsou tam toulavé kočky a psy bez páníčka. Já si s sebou na plac vzala svého vlastního psa Licorice, ale nikdo se tam s ním moc nekamarádil a málem to taky odnesl. Je to trochu smutné, ale je to jiná kultura. Oni nechovají psy tak jako my. 

Co se s vaším psem přesně stalo? Potrhali ho ostatní psi?
Ne, ti nic neudělali. Jeden člověk ho tam během natáčení nakopl a to mě dost rozhodilo. To nebyla vůbec dobrá chvilka, ale jinak byl zážitek z Turecka skvělý a nerada bych o té zemi a o tom městě říkala něco špatného.

Vaše role ve filmu 96 hodin: Odplata byla docela fyzicky náročná. Vaše postava v jednu chvíli visela i hlavou dolů...
Naštěstí tohle jsem nemusela dělat já. To udělala má dublérka, což bylo skvělé. Mě jenom tahali po zemi. Pár chlápků mě tahalo chodbami a špinavými uličkami a bůhví kde ještě. A pak tu byla ta sekvence, kde mi k obličeji stkali nůžky a nůž a další věci. V takových chvílích ale ani nemusíte nic hrát, prostě se jen chováte přirozeně vystrašeně.

Už máte za sebou několik akčních filmů, včetně bondovky Zlaté oko z roku 1995. Jaké nejhoší zranění jste si z natáčení odnesla?
No, dvakrát jsem si zlomila žebra. Jednou právě ve filmu o Bondovi. A další teď při natáčení Jeníčka a Mařenky: Lovců čarodějnic. To natáčení bylo vůbec výzva, protože jsem měla prostetický make-up a kontaktní čočky, které mi kryly celé oči, takže jsem nic neviděla.

Co se podle vás mohlo stát v třetím filmu ze série 96 hodin?
Možná by se ještě mohlo udělat to, co se navrhovalo již pro toto pokračování. Že by Liam Neeson byl unesen a já s Maggie Graceovou bychom se ho pokusili najít a zachránit. Ale tenhle nápad se nikomu moc nelíbil a zavrhli ho. Já o tom spíš tak vtipkuju. A navíc Liam řekl jasně, že třetí film točit nechce. A režisér našeho nového filmu Olivier Megaton také prohlásil, že žádný třetí díl nebude. Ale nikdy nevíte.

Mě se to zdá reálné. Snímek Odplata nevyznívá jako těžkopádná dvojka...
O tom jim šlo, aby to byl jiný film než 96 hodin. Uplynul nějaký čas a postavy se od minule změnily. Děj se odehrává jinde, najali se jiní lidé. Byla to zábava.

Autor:

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek