metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Slavné české vynálezy pod jednou střechou Národního muzea

  8:00
V prostorách nové budovy Národního muzea probíhá až do konce dubna výstava Vynálezy a vynálezci, která má poukázat na fakt, že i Češi něco světu dali. Lodní šroub, čočkostroj, polarograf a spoustu dalších si mohou návštěvníci muzea sami prohlédnout a dokonce i vyzkoušet.

Další 3 fotografie v galerii
Výstava Vynálezy a vynálezci | foto: Národní muzeum

Kde a kdy?

  • Výstava probíhá v Nové budově Národního muzea na Vinohradské
  • Otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin
  • Více informací na stránkách ww.nm.cz

Základní myšlenkou výstavy je snaha přiblížit návštěvníkům nejen jednotlivé vynálezy, ale také pozadí jejich vzniku a to, jak byly využívané v každodenním životě. Expozice mapuje období od 17. do konce 20. století a je plná zajímavých exponátů, u kterých se v žádném případě nenachází cedulky s nápisem NEDOTÝKAT SE.

Moderní způsob výstavy

"Národní muzeum se již léta snaží být pro návštěvníky příjemnou a otevřenou institucí," říká generální ředitel Michal Lukeš a poukazuje tak na možnost osahat si některé vynálezy a opravdu vyzkoušet, jak fungují. Týká se to zejména vynálezů z oblasti exaktních věd, jejichž výsledky je možné snadno předvést, stranou však nezůstávají ani jiné obory.

Výstava technika, lékařství, chemie
Zemědělství

Výstava se zaměřuje na nejrůznější vědní obory, jako je chemie a lékařství (vlevo) či zemědělství.

Část výstavy je proto věnována humanitním objevům, především pak české egyptologie a orientalistiky. Nechybí také oddělení s tuzemskými objevy, které už mnozí ani nevnímají jako domácí a nakonec přijdou na řadu také ukázky kuriózních nápadů, které nebyly z nejrůznějších důvodů uskutečněny.

Velikáni pospolu

Co se týká konkrétního výčtu jmen jednotlivých objevitelů, výstava Vynálezy a vynálezci připomíná přibližně dvacítku z nich. Nechybí František Križík, Josef Ressel, Prokop Diviš, Otto Wichterle a mnozí další. Kromě jejich vynálezů je možné seznámit se i s jejich životem, a to formou zajímavých textů, kreslených komiksů nebo tematických her.

Nejvýznamnější exponáty

  • Jan Anderle - Motocykl Dálník I. 250 ccm (1939 - 1942)
  • František Křižík - Křižíkova obloukovka pro ss. proud 12A (80. léta 19. století)
  • Otto Wichterle - Zařízení pro výrobu kontaktních čoček (1961)
  • František a Václav Vevevrkovi - Ruchadlo (1. pol. 19. století)
  • Jaroslav Heyrovský - Polarograf (20. léta 20. století)

Právě na nich si mohou zejména ti mladší prověřit svou šikovnost i vědomosti. Ve výstavních sálech je připraveno přes patnáct interaktivních stanovišť s možností ponořit se do světa vědy a vyzkoušet si, jak některé vynálezy fungují.

Autor: Zdeněk Princ Metro.cz

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek