metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Babišův kůň Milan Wenzl (vpravo) | foto: ANO

Starostou Prahy 15 byl zvolen vlasatý Milan Wenzl z hnutí ANO

  9:41
Starostou Prahy 15 byl včera zvolen Milan Wenzl z hnutí ANO. Dostal 19 z 31 hlasů, kromě koalice ANO, hnutí Patnáctka náš domov a ČSSD ho podpořila dvěma hlasy také KSČM. Wenzlovým protikandidátem byl Petr Neumann (TOP 09), dosavadní starosta Pavel Klega (ODS) nekandidoval.

Prvním místostarostou se stal Wenzlův stranický kolega Václav Bílek (ANO), dalšími Jana Trková (ČSSD), Marcel Pencák a Tomáš Bräuner (oba Patnáctka náš domov) a Jitka Kolářová (ANO). Neuvolněným radním zastupitelé zvolili Antonína Randu (Patnáctka náš domov). Wenzl na rozdíl od protikandidáta v kandidátském projevu neuvedl své vzdělání ani dosavadní působení. „Jsem tady proto, že mě lidé zvolili a dali mi důvěru,“ řekl Wenzl.

Opozice chtěla počkat na výrok soudu

K volbě starosty zastupitelstvo přistoupilo až po více než třech hodinách od začátku jednání. Ještě před slibem zastupitelů, který musí být složen v úvodu ustavujícího zasedání, přednesl končící starosta Pavel Klega (ODS) návrh na přerušení zasedání. Důvodem byla žaloba na volby, kterou soud ještě nestihl vyřídit. Starosta citoval právnické stanovisko, které nedoporučovalo do vyřízení žaloby dělat „zásadní rozhodnutí“.

„Pokud budou přepočítány hlasy, může být o jeden zastupitelský klub více,“ varoval zastupitel Martin Rezek (ODS). Připomněl také, že zastupitelstvo nic nenutí jednat okamžitě a neodložit ustavující jednání po uplynutí lhůty, do které musí soud žalobu vyřídit. Nově ustavená koalice ale prosadila po bouřlivé diskusi pokračování jednání.

Výsledky voleb

  • V Praze 15, která spojuje Měcholupy, Hostivař, Petrovice a Dubeč, přišlo k volbám 35,85 procenta lidí.
  • Více než čtvrtina z nich podpořila hnutí ANO, které získalo devět mandátů v 31členném zastupitelstvu. Po pěti členech v něm mají TOP 09, ODS a Patnáctka náš domov. Zasednou v něm také tři sociální demokraté, dva komunisté a dva nezávislí.
  • Dosavadní koalice ČSSD a ODS vedená starostou Pavlem Klegou, který funkci zastával od roku 1998, měla v zastupitelstvu 16 z 28 hlasů. Od nového volebního období je zastupitelů o tři více.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek