metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Porucha dveří? Ale kdepak. Strojvedoucí jen zapomněl při přecházení mezi vagony jednokřídlové dveře řádně přibouchnout. Proto při jízdě dělaly neplechu. | foto: JAN VACEKMetro.cz

Technická závada? Pravděpodobně jen lajdáctví. Plandající spojovačky hlaste strojvedoucímu

  14:16
„Dveře mezi vozy metra se samy od sebe otevíraly vždy při brzdění, při rozjezdu hlasitě třískaly. Nebylo je možné nijak zavřít. Nebezpečné!“ S tímhle postřehem přispěchal koncem dubna čtenář deníku Metro Jan Vacek. Protože neobvyklou anomálii, kterou zažil během jízdy pražskou podzemkou, nejen popsal, ale také vyfotografoval a výsledek zaslal do rubriky Metro Hlídač, získává odměnu tři sta korun.

To, že o dva měsíce staré události informujeme až nyní, může vypadat možná poněkud zvláštně. Šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík nicméně deník Metro začátkem května požádal, zda bychom s článkem neposečkali. A to i přesto, že nás ani tolik nezajímalo, proč k otevření dveří došlo konkrétně za jízdy, kterou zažil čtenář. Žádali jsme pouze o informace, za jakých okolností může na otevření spojovacích dveří mezi vozy metra vůbec dojít.

„Je pro nás důležité, abychom událost vyšetřili a zjistili, co bylo příčinou. Dveře mezi vozy mají být vždy zavřené a zajištěné. Informaci jsme kolegům z provozu metra a správy vozidel metra přeposlali. Vydržte prosím,“ vysvětloval tehdy pro Metro Šabík.

Vyšetřování a sepsání vyjádření pro deník Metro dopravnímu podniku trvalo až do konce minulého týdne. Podle Šabíka nechal podnik událost podle zadaných časových údajů prověřit. Daný vůz ani dveře v soupravě však v té době neměly hlášenou žádnou technickou závadu. Šabík proto nechal dveře dané soupravy opětovně zkontrolovat včetně systému jejich blokování, žádná závada se ale nepotvrdila.

„Dveře mezi vagony jsou při výjezdu soupravy z depa na linku zavřené a zablokované. V tomto případě byla nejspíše příčina v tom, že tyto dveře nebyly řádně dovřeny. Po jejich zablokování strojvedoucím západka na dveřích nezapadla a otřesy během jízdy se dveře otevřely a naopak vysunutá západka blokování bránila jejich řádnému zavření,“ říká pro deník Metro Šabík.

Pokud by podobnou situaci v budoucnu jakýkoliv čtenář deníku Metro zažil, je podle Šabíka nejlepší danou událost hned nahlásil strojvedoucímu daného vlaku. „Nebo alespoň dozorčímu stanice, který by mohl ihned informovat příslušný dispečink, aby došlo k neprodlené nápravě,“ dodává pro Metro Šabík.

Co na to řidiči
Mezi fanoušky hromadné dopravy v hlavním městě, takzvanými šotouši, má deník Metro mnoho čtenářů. A protože jsou mezi nimi také řidiči vozů pražského metra, obrátili jsme se přímo na ně. Konverzace, které jsme s nimi vedli, potvrdili informace získané od tiskového odboru dopravního podniku. Dveře mezi vozy je možné zamykat a odemykat pouze centrálně z kabiny. V kabině se nachází takzvaný schodišťový vypínač. Když tedy při přejímce přechází řidič ze zadního stanoviště do předního, tedy z jednoho konce soupravy na ten druhý, zapne vždy přepínač elektronických zámků. Ty se aktivují a při přechodu je třeba už jen dobře zabouchávat a kontrolovat, že to drží. V kabině pak svítí kontrolka že jsou elektronické zámky zapnuté. Jinými slovy, pokud jsou dveře špatně dobouchnuté, mohou během jízdy dělat neplechu a otevírat se.

„Je taky otázkou, zda to nejde odblokovat magnetem. Teoreticky by to mohlo jít, ale nezkoušel jsem to,“ svěřil deníku Metro jeden šotouš, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Adrenalin, který se nevyplácí
Se spojovacími dveřmi v metru souvisí i uličnictví, kterého se jednou za čas dopouštějí vandalové a milovnící adrenalinu. Tím je jízda na spřáhle mezi vagony. Dotyčný z nástupiště prostě vleze mezi vagony a zapře se mezi zamčenými spojovačkami. V minulosti takto došlo k celé řadě nehod i na nejedno trestní stíhání, při kterém dotyčnému hrozil až rok vězení. Raději to nezkoušejte.

DVEŘE JAKO DVEŘE?

  • Stojí mezi dveřmi tak odpovědně, že nástup nebo výstup se rovná mnohdy dobytí dopravního prostředku. Tak lze popsat dveřníka překážkového – kreslenou hvězdu loňské kampaně proti nešvarům v MHD.
  • Dveří ve vagonech metra i vozech tramvají a autobusů se kampaň týkala vícekrát. Nástupištníky, které ROPID rovněž pro účel kampaně vymyslel, se stává občas každý.
  • Tito lidé procházejí z jednoho konce na druhý a nastupují až po zaznění zvukové nahrávky. Tímto způsobem ale někdy znepříjemní život řidičům i cestujícím.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek