metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
I když snímek představuje muzejní expozici panelákového bydlení před rokem 1989, některé byty tak vypadají i ve skutečnosti. V jednom domě můžete narazit na super zmodernizovaný a zrekonstruovaný byt v duchu 21. století a současně skanzen sedmdesátých nebo osmdesátých let z husákovského období, kde dožívají původní obyvatelé nebo ho ti noví koupili na pronájem a počítají s nenáročnou klientelou. | foto: MAFRA

Prodáváte starší byt? Velké oči se nemusejí vyplatit, nůžky se totiž velice rychle rozevírají

  10:40
Covidový útěk do přírody v roce 2021 nahrál těm, kteří se chtěli zbavit chaty nebo chalupy. Počínající inflace nahrála zase prodejům bytů.

Ti, kteří narychlo vykoupili polorozbořené rekreační nemovitosti v českých luzích a hájích, s nastupující válečnou krizí a stoupající inflací zjistili, že dvě domácnosti neutáhnou. Část chaloupek a chatiček se tak znovu objevila na realitním trhu. Jenže není o ně tak obrovský zájem, jako tomu bylo v éře virového lockdownu.

Developeři v šoku, teď se trochu oklepávají
Naopak hrozba inflace posílila zájem o nákup bytů jako bezpečné ochrany peněz před znehodnocením. Jenže vysoké úrokové sazby hypoték zájem o byty silně zmrazily. „Přiznávám, že propad zájmu o nové byty o šedesát procent byl pro nás šok,“ říká v podstatě za všechny velké developerské společnosti Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

Takže velké stavební korporace některé projekty uložily načas k ledu. „Strkat peníze do stavby a pak čekat několik let na to, až projekt rozprodáte, je finanční hazard,“ dodává Kunovský. Současně upozorňuje, že poptávka se opět mírně zlepšuje.

Určitou konkurencí může být novostavbám nabídka starších bytů. Jejich ceny totiž klesají. U bytů v cihlových objektech se za rok propadly ceny bytů o šest procent, u panelákových dokonce o devět procent. Někteří z těch, kteří v posledním období nabízeli byty k prodeji, však tento trend nezaznamenali.

Sleva pět milionů? Majitel cenu přehnal
Třináct milionů za něco málo přes sedmdesát metrů čtverečních v prvním patře třicet let starého panelového domu na okraji Prahy. Blízkost rekreačního lesa, koupání, obchodní centrum a stanice metra za rohem. „Měl jsem opravdu velké oči,“ říká majitel bytu, který umístil tuto nabídku na internetový realitní portál. Relativně atraktivní lokalita ale nikoho z kupujících nezaujala.

„Musel jsem slevit skoro o pět milionů,“ přiznává majitel nabídky smutně. Nedošlo mu, že zcela nový stometrový byt by zájemce v metropoli pořídil třeba za patnáct milionů, protože průměrná cena za metr čtvereční se tu nyní pohybuje kolem 155 tisíc korun. Ale ani tak se zájemci nehrnou. Starší panelákové zástavbě roste konkurence nejen v Praze. Například v Kralupech teď společnost Finep nabízí zcela nové 4+kk podle rozlohy od sedmi do osmi a půl milionu korun.

„Je to v tiché lokalitě, s dopravní dostupností srovnatelnou s mnoha pražskými čtvrtěmi,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel Finepu. Vlak urazí vzdálenost z Kralup do centra Prahy za dvacet až třicet minut. Byty nabízí společnost i s velkými terasami a garážovým stáním v ceně. Nehledě na technologický rozdíl v zateplení, náklady na energie a další vymoženosti. Což může málokterý panelákový byt v metropoli, dokonce menší, jen stěží nabídnout.

NEBE A DUDY

  • Ceny nového a staršího bytu se liší podle krajů.
  • Největší jsou rozdíly dlouhodobě v Ústeckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji.
  • Nejlevněji je v Ústeckém kraji. Starší byt je tady až šestkrát levnější než srovnatelný v Praze.
  • O plných 24 procent jsou v hlavním městě v současnosti levnější starší byty oproti novým, především ty panelákové. Do tří až pěti let by se měly cenové nůžky rozevřít až na třicet procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek