metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
I když snímek představuje muzejní expozici panelákového bydlení před rokem 1989, některé byty tak vypadají i ve skutečnosti. V jednom domě můžete narazit na super zmodernizovaný a zrekonstruovaný byt v duchu 21. století a současně skanzen sedmdesátých nebo osmdesátých let z husákovského období, kde dožívají původní obyvatelé nebo ho ti noví koupili na pronájem a počítají s nenáročnou klientelou. | foto: MAFRA

Prodáváte starší byt? Velké oči se nemusejí vyplatit, nůžky se totiž velice rychle rozevírají

  10:40
Covidový útěk do přírody v roce 2021 nahrál těm, kteří se chtěli zbavit chaty nebo chalupy. Počínající inflace nahrála zase prodejům bytů.

Ti, kteří narychlo vykoupili polorozbořené rekreační nemovitosti v českých luzích a hájích, s nastupující válečnou krizí a stoupající inflací zjistili, že dvě domácnosti neutáhnou. Část chaloupek a chatiček se tak znovu objevila na realitním trhu. Jenže není o ně tak obrovský zájem, jako tomu bylo v éře virového lockdownu.

Developeři v šoku, teď se trochu oklepávají
Naopak hrozba inflace posílila zájem o nákup bytů jako bezpečné ochrany peněz před znehodnocením. Jenže vysoké úrokové sazby hypoték zájem o byty silně zmrazily. „Přiznávám, že propad zájmu o nové byty o šedesát procent byl pro nás šok,“ říká v podstatě za všechny velké developerské společnosti Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

Takže velké stavební korporace některé projekty uložily načas k ledu. „Strkat peníze do stavby a pak čekat několik let na to, až projekt rozprodáte, je finanční hazard,“ dodává Kunovský. Současně upozorňuje, že poptávka se opět mírně zlepšuje.

Určitou konkurencí může být novostavbám nabídka starších bytů. Jejich ceny totiž klesají. U bytů v cihlových objektech se za rok propadly ceny bytů o šest procent, u panelákových dokonce o devět procent. Někteří z těch, kteří v posledním období nabízeli byty k prodeji, však tento trend nezaznamenali.

Sleva pět milionů? Majitel cenu přehnal
Třináct milionů za něco málo přes sedmdesát metrů čtverečních v prvním patře třicet let starého panelového domu na okraji Prahy. Blízkost rekreačního lesa, koupání, obchodní centrum a stanice metra za rohem. „Měl jsem opravdu velké oči,“ říká majitel bytu, který umístil tuto nabídku na internetový realitní portál. Relativně atraktivní lokalita ale nikoho z kupujících nezaujala.

„Musel jsem slevit skoro o pět milionů,“ přiznává majitel nabídky smutně. Nedošlo mu, že zcela nový stometrový byt by zájemce v metropoli pořídil třeba za patnáct milionů, protože průměrná cena za metr čtvereční se tu nyní pohybuje kolem 155 tisíc korun. Ale ani tak se zájemci nehrnou. Starší panelákové zástavbě roste konkurence nejen v Praze. Například v Kralupech teď společnost Finep nabízí zcela nové 4+kk podle rozlohy od sedmi do osmi a půl milionu korun.

„Je to v tiché lokalitě, s dopravní dostupností srovnatelnou s mnoha pražskými čtvrtěmi,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel Finepu. Vlak urazí vzdálenost z Kralup do centra Prahy za dvacet až třicet minut. Byty nabízí společnost i s velkými terasami a garážovým stáním v ceně. Nehledě na technologický rozdíl v zateplení, náklady na energie a další vymoženosti. Což může málokterý panelákový byt v metropoli, dokonce menší, jen stěží nabídnout.

NEBE A DUDY

  • Ceny nového a staršího bytu se liší podle krajů.
  • Největší jsou rozdíly dlouhodobě v Ústeckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji.
  • Nejlevněji je v Ústeckém kraji. Starší byt je tady až šestkrát levnější než srovnatelný v Praze.
  • O plných 24 procent jsou v hlavním městě v současnosti levnější starší byty oproti novým, především ty panelákové. Do tří až pěti let by se měly cenové nůžky rozevřít až na třicet procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek