metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Matěj Stropnický | foto: SZ

Trojkoalice vybírá z tří možností, jak řešit spor o Stropnického

  13:46
Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) vybírá ze tří možností, jak vyřešit spor kolem kandidatury Matěje Stropnického (SZ) na náměstka pražské primátorky. Ve funkci ho chtějí vidět zelení, tato možnost se nelíbí STAN. Jednou z variant řešení jsou dva náměstci pro Trojkoalici namísto dosavadního jednoho. Trojkoalice vyjednává s ANO a ČSSD o novém vedení Prahy.

Případné rozšíření počtu náměstků rozděluje ANO a ČSSD - sociálním demokratům nevadí, ANO je proti. Zákulisní informace z vyjednávání potvrdili pod slibem anonymity někteří členové Trojkoalice. „Řešení situace je několik, stále o nich jednáme, blíž to komentovat nebudu. Vybrané řešení sdělíme koaličním partnerům ve čtvrtek,“ řekl předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf.

Náměstek by neměl být tak vyhraněný, říká STAN

Starostům a nezávislým vadí Stropnického názory, které jsou podle nich příliš levicové. Situaci uvnitř Trojkoalice strany řešily již v pondělí v rámci takzvaného dohodovacího řízení. To ale nepřineslo žádný výsledek. Naopak na večerním jednání své krajské konference SZ potvrdila Stropnického jako kandidáta na funkci náměstka. Původně měl být náměstkem primátorky volební lídr Trojkoalice, předseda pražské SZ Petr Štěpánek. Kandidatury se ale vzdal, pravděpodobně se stane starostou Prahy 4. S jakým návrhem řešení Trojkoalice ve čtvrtek přijde za ANO a ČSSD, není zatím jasné. „Jednáme průběžně, s návrhem ale chceme nejdříve seznámit naše partnery,“ řekl Wolf.

Ve hře jsou tři možnosti. Jednou z nich je, že by se rozšířil počet náměstků v pražské radě ze tří na čtyři a kromě Stropnického by jím byl ještě jeden zástupce Trojkoalice. STAN vadí právě to, že by „levicový“ Stropnický byl v případě pouze jediného náměstka nejvyšším reprezentantem Trojkoalice. Rozšířit počet náměstků se ale nezamlouvá hnutí ANO, naopak sociálním demokratům by tato možnost nevadila. „Hlavní je, aby zůstala jednota celé budoucí koalice,“ řekl člen vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek.

Stropnický není v koalici na radnici Prahy 3

Druhá možnost je, že Trojkoalice nebude mít žádného náměstka, a třetí, že Stropnický se postu náměstka vzdá a bude řadovým radním. „Nechci nyní komentovat, s čím na jednání přijdeme,“ dodal Wolf. Stropnický je jediný z nově zvolených pražských zastupitelů za SZ, kdo nemá šanci být ve vedení své městské části - do opozice jej v Praze 3 poslala koalice TOP 09, ODS, ČSSD a Volby pro město. Štěpánek by měl být starostou Prahy 4, Petra Kolínská má ambice být v radě Prahy 6 a Ondřej Mirovský bude místostarostou Prahy 7.

Trojkoalice získala ve volbách do pražského zastupitelstva 11,21 procenta hlasů, a skončila tak na třetím místě. V 65členném zastupitelstvu má osm mandátů, ve vedení města by pak měla mít tři zástupce včetně náměstka primátora. Volby v Praze vyhrálo ANO, druhá skončila TOP 09.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek